Św. Michał Archanioł

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Nowy Targ
Miejscowość
Klikuszowa
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Nowy Targ
Parafia
Św. Marcina
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny, przytęczowy, Najświętszego Serca Jezusa
Identyfikator
DZIELO/10568
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
między czwartą ćwiercią XVII wieku a pierwszą ćwiercią XVIII wieku
Technika i materiał
drewno; cięcie, rzeźbienie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Opis

Ścięta z tyłu, całopostaciowa figura św. Michała Archanioła stojącego frontalnie w lekkim kontrapoście, o sylwetce lekko przechylonej w prawo, pokonującego szatana. Twarz owalna o delikatnych rysach. Włosy brązowe, długie, falowane, opadające na plecy. Na głowie złocony diadem. Archanioł ubrany jest w długą, srebrzoną suknię i przerzucony przez lewe ramię złocony, podtrzymywany lewą ręką płaszcz. Na stopach złocone sandały. W uniesionej prawej ręce miecz ognisty. W lewej, osłaniająca tułów okrągła tarcza ze złoconym monogramem chrystologicznym na czerwonym tle. Na plecach złocone skrzydła. Pod stopami postać leżącego na skale szatana o ciemnobrązowej karnacji, z krótkimi, kręconymi, czarnymi włosami, z długim ogonem. W lewej dłoni złocony trójząb.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Michał Archanioł należy do grona archaniołów, w tekście Nowego Testamentu występuje na czele hufców niebieskich, które toczą zwycięską walkę z szatanem (Ap 12, 7). Hebrajskie imię „Mika’el” znaczy tyle co „któż jak Bóg”, były to słowa, które archanioł Michał miał wykrzyknąć w chwili buntu Lucyfera i części aniołów. Stąd w ikonografii ukazywany jest w zbroi, z mieczem lub włócznią w dłoni, z szatanem u stóp. Uważano także, że św. Michał Archanioł stoi u wezgłowia umierających i pełniąc funkcję psychopomposa, odprowadza ich dusze do wieczności. Często zatem bywa ukazywany z wagą, którą odmierza dobre uczynku. W takim kontekście pojawia się także w scenach Sądu Ostatecznego.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Bardzo dobry, po konserwacji.

Streszczenie

W zwieńczeniu jednego z ołtarzy bocznych w kościele parafialnym w Klikuszowej znajduje się figura św. Michała Archanioła, którego ikonografia stanowi symbol walki dobra ze złem. Rzeźba, podobnie jak retabulum, w którym się znajduje, powstała na przełomie XVII i XVIII wieku.

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Św. Michał Archanioł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-michal-archaniol-21

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności