Św. Józef z Dzieciątkiem

szerokość – 100 cm
Maria Działo
Uznanie autorstwa 4.0

Obraz powstał w końcu XVIII wieku i został wstawiony do pola głównego ołtarza bocznego, fundacji ks. Walentego Bańkowskiego, który był proboszczem parafii w Biórkowie Wielkim w latach 1777-1801. W zwieńczeniu ołtarza znajduje się obraz św. Wiktorii przeniesiony z drugiego ołtarza bocznego.

Obraz w kształcie stojącego prostokąta przedstawiający św. Józefa z Dzieciątkiem. Święty został ukazany w całej postaci, delikatnie zwrócony w lewo. Na lewej ręce trzyma Dzieciątko Jezus, a w prawej gałązkę białej lilii. Święty Józef ma szeroką twarz, okoloną krótką i siwą brodą oraz siwe włosy, nos długi i wąski, wzrok wpatrzony w Jezusa. Ubrany jest w niebieską szatę z długimi rękawami oraz ugrowy płaszcz; na stopach ma sandały. Dzieciątko ma twarz o rysach niemowlęcych, wzrok skierowany ku górze. Zwrócone jest w trzech czwartych w prawo, ukazane w pozycji siedzącej, z krzyżykiem łacińskim w lewej dłoni, z prawą rączką wyciągniętą przed siebie. Ubrane w jasnoróżową sukienkę z długimi rękawami. Wokół głów św. Józefa i Dzieciątka znajdują się złote nimby. Całość ukazana w sumarycznie oddanym wnętrzu architektonicznym z arkadą otwartą na pejzaż górski. W prawym górnym narożu dwie uskrzydlone główki anielskie na chmurze obłoków.

Obraz powstał pod koniec XVIII wieku. Święty Józef został przedstawiony w tradycyjnej konwencji ikonograficznej z Dzieciątkiem Jezus na ręku, mającym ukazać go jako opiekuna Syna Bożego oraz z białą lilią w dłoni, symbolem czystości. Niestety nie są znane atrybucja i pochodzenie obrazu. Takie ujęcie tematu było często rozpowszechniane w grafice europejskiej np. Pier Leone Ghezziego z 1707 roku czy obrazach Szymona Czechowicza z około połowy XVIII wieku.

Obraz św. Józefa z końca XVIII wieku, wstawiony do ołtarza bocznego fundacji ks. Walentego Bańkowskiego. Święty Józef ukazany jest w tradycyjnej konwencji ikonograficznej z Dzieciątkiem Jezus na ręku, mającym ukazać go jako opiekuna Syna Bożego oraz z białą lilią w dłoni, symbolem czystości.

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
Michalczyk Zbigniew, "W lustrzanym odbiciu. Grafika europejska a malarstwo Rzeczypospolitej w czasach nowożytnych ze szczególnym uwzględnieniem późnego baroku", Warszawa 2016

Osoby związane z dziełem

Maria Działo, "Św. Józef z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-15