Św. Jan Nepomucen

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków-Nowa Huta
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kraków Mogiła
Parafia
Św. Wincentego i Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Kościół
Św. Wincentego
Miejsce przechowywania
ołtarz przytęczowy lewy
Identyfikator
DZIELO/02906
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku
Technika i materiał
drewno rzeźbione, polichromowane, złocone
Wymiary podstawowe
wysokość – 130 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Rzeźba wzmiankowana razem z ołtarzem w inwentarzu z 1876.

Opis

Rzeźba ścięta z tyłu, drążona, ustawiona na prostopadłościennym, niskim cokole. Święty Jan Nepomucen ukazany w lekkim kontrapoście, zwrócony frontalnie, z głową delikatnie pochyloną. Postać obiema rękami podtrzymuje krucyfiks. Jego twarz jest ascetyczna, o uwypuklonej linii łuków brwiowych, kości policzkowych i szpiczastej brodzie. Oczy ma głęboko osadzone, lekko przymknięte, spoglądające w dół, nos szeroki, wydatny, usta pełne, delikatnie rozchylone. Twarz okolona krótką, kręconą, szpiczastą brodą, rozdwojoną na końcu. Włosy krótkie, układające się w odstające pukle, lekko kręcone, czarne. Święty jest ubrany w albę, drapowaną w równoległe fałdy, komżę z rytą koronką u brzegu, almucję z chwostami, zawiązaną u szyi. Polichromia naturalistyczna w odsłoniętych partiach ciała; szaty złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Dzieło anonimowego snycerza prawdopodobnie współpracującego z architektem Francesco Placidim, hipotetycznym autorem projektu. Figura wprawdzie wykazuje podobieństwa do rzeźb z sąsiedniego ołtarza w tym samym kościele, ale poziom jej wykonania jest o wiele słabszy, wskazujący na mniej uzdolnionego członka tego samego, jak się wydaje, warsztatu wykonującego omawiane ołtarze.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Figura św. Jana Nepomucena powstała w drugiej połowie XVIII wieku i jest dziełem anonimowego snycerza, zapewne krakowskiego, współpracującego z architektem Francesco Placidim.

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum Parafialne kościoła św. Wincentego w Krakowie-Nowej Hucie (dawnym Pleszewie), Inwentarz kościoła parafialnego w Pleszewie.

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Św. Jan Nepomucen", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-nepomucen-9

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności