Św. Jan Nepomucen

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Tomice
Miejscowość
Radocza
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Północ
Parafia
Przemienienia Pańskiego
Tagi
malarstwo XVIII wieku św. Jan Nepom
Miejsce przechowywania
pod chórem muzycznym
Identyfikator
DZIELO/13647
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 71,5 cm
wysokość – 84 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 79 cm
Szerokość bez ramy – 64 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa 4.0

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta z przedstawieniem św. Jana Nepomucena ukazanego na tle obłoków. Święty ukazany w pozycji klęczącej, zwrócony trzy czwarte w prawą stronę z głową lekko pochyloną na prawy bok. W prawej uniesionej wysoko dłoni trzyma odcięty język, a w ugiętej lewej ręce podtrzymuje krucyfiks. Twarz owalna, okolona jasnymi włosami i krótkim zarostem, oczy skierowane ku górze, nos prosty, usta pełne. Święty ubrany jest w czarną sutannę, białą rokietę z długimi i wąskimi rękawami oraz jasnoniebieską almucję, u szyi ma niebiesko-białą befkę. Na szyi ma zawieszony na czerwonym sznurze wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Wokół głowy świętego znajduje się wieniec z pięciu gwiazd. W dolnej części obrazu po lewej stronie widoczne fragmenty architektury z półkolistą arkadą, a po prawej stronie zielony pejzaż. W górnej części pochmurne niebo z szerokim snopem światła padającym na świętego.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz powstał w XVIII wieku, niestety nieznany jest jego autor. Dzieło zostało utrzymane w konwencji barokowej, w zakresie kompozycji tradycyjnie, ukazujące świętego w pozycji klęczącej z krucyfiksem i odciętym językiem w dłoni. Święty Jan Nepomucen był kanonikiem kolegiaty św. Idziego w Pradze, dlatego na obrazie został przedstawiony w stroju odpowiadającym tej godności. Święty wmieszany w walkę arcybiskupa Pragi z królem Wacławem, nie chcąc wyjawić tajemnicy spowiedzi, został uwięziony, poddany torturom, aż w końcu zginął zrzucony z mostu Karola do Wełtawy w 1393 roku. Krzyż, który ma w dłoni przypomina o jego szczególnej czci wobec Ukrzyżowanego. Święty na omawianym obrazie trzyma w dłoni język stanowiący symbol dochowanej przez niego tajemnicy spowiedzi.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Zły, powierzchnia obrazu mocno zabrudzona. Płótno mocno zdeformowane, odkształcone i pogniecione. Krawędzie płótna przycięte do formatu ramy, zachowane jedynie prawe obrzeże. Ubytki warstwy malarskiej niewielkie. Na całej powierzchni widoczne zacieki pożółkłego werniksu.

Streszczenie

Obraz św. Jana Nepomucena powstał w XVIII wieku, niestety nieznany jest autor tego dzieła. W centrum kompozycji został ukazany św. Jan Nepomucen, który był kanonikiem kolegiaty św. Idziego w Pradze, dlatego na obrazie przedstawiono go w stroju odpowiadającym tej godności. Krzyż, który trzyma w dłoni przypomina o jego szczególnej czci wobec Ukrzyżowanego.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Jan Nepomucen", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-nepomucen-8

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności