Św. Franciszek obejmujący Chrystusa na Krzyżu

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków-Nowa Huta
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wawrzeńczyce
Parafia
Wszystkich Świętych
Kościół
Wszystkich Świętych
Tagi
Bartolomé Esteban Murillo malarstwo religijne św. Franciszek z Asyżu
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/01476
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XX wiek
Technika i materiał
oleodruk na tekturze
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Dzieje zabytku nie są znane.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, przedstawiający św. Franciszka pod krzyżem. W centrum obrazu ukazany ukrzyżowany Chrystus, pochylający się na prawo i obejmujący świętego prawą ręką. Jego pociągłą twarz okala broda i wąsy, włosy swobodnie opadają na plecy. Na głowie ma koronę cierniową. Biodra przepasuje mu białe perizonium. Święty Franciszek ukazany w skręcie, zwracający się w stronę krzyża i obejmujący Chrystusa obiema rękami. Prawa noga świętego jest wsparta na kuli. Ma pociągłą twarz okoloną brodą i wąsami, na głowie tonsurę. Święty jest ubrany w brązowy habit franciszkański przewiązany sznurem, stopy ma bose. Po prawej stronie kompozycji unoszą się dwa aniołki podtrzymujące otwartą księgę i przepasane czerwoną szarfą. Na kartach Ewangelii napis: „QVI NON / RENVNTIAT / OMNIBVS / QVE POSSI/DENT / NON POTEST / MEVS / ESSE DICI/PVLVS / LVC XIIII”. Krzyż jest osadzony na skalistym podłożu, w tle górzysty pejzaż i zabudowania miasta. Niebo ciemne, zachmurzone, kompozycja utrzymana w brązach.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz z przedstawieniem św. Franciszka obejmującego ukrzyżowanego Jezusa wzorowany jest na kompozycji stworzonej przez hiszpańskiego malarza barokowego Bartholoméa Estebana Murilla. Oryginał został namalowany w XVII wieku i jest przechowywany w Muzeum Sztuk Pięknych w Sewilli. Aniołki trzymają Pismo Święte otwarte na cytacie z Ewangelii według św. Łukasza (Łk 14, 25-33) „Kto nie wyrzeka się wszystkiego, nie może być moim uczniem”.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Obraz z przedstawieniem św. Franciszka obejmującego ukrzyżowanego Jezusa wzorowany jest na kompozycji stworzonej przez hiszpańskiego malarza barokowego Bartholoméa Estebana Murilla. Oryginał został namalowany w XVII wieku i jest przechowywany w Muzeum Sztuk Pięknych w Sewilli.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Św. Franciszek obejmujący Chrystusa na Krzyżu", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-franciszek-obejmujacy-chrystusa-na-krzyzu-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności