Rzeźba pełnoplastyczna, przyścienna, ukazująca jezuickiego świętego św. Franciszka Ksawerego w całej postaci, w ujęciu frontalnym. Święty o szczupłej sylwetce stoi w kontrapoście, z lewą nogą ugiętą w kolanie i wysuniętą lewą stopą, z głową przechyloną na prawy bark. Lewa ręka ugięta w łokciu z dłonią wysuniętą do przodu; prawa dłoń złożona na piersi. Twarz pociągła, z długim nosem, wydatnymi kośćmi policzkowymi i wzrokiem skierowanym d dół, okolona krótkimi włosami i krótkim ciemnym zarostem. Karnacja jasna z zaróżowionymi policzkami. Ubrany w czarną sutannę jezuicką z czarną pelerynką.
Wykonanie figury przypisywane jest Antoniemu Gegenbaurowi. Rzeźba późnobarokowa, tworzy parę z rzeźbą św. Franciszka Borgiasza umieszczoną po przeciwległej stronie ołtarza.
Dobry; brak atrybutów.
Rzeźba drewniana, pełnoplastyczna, polichromowana, umieszczona w ołtarzu bocznym; całopostaciowe przedstawienie św. Franciszka Ksawerego w sutannie jezuickiej. Być może dzieło rzeźbiarza Kowalskiego z Białego Kościoła, z 2. połowy XVIII wieku.
Andrzej Włodarek, "Św. Franciszek Ksawery", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-franciszek-ksawery