Grupa Ukrzyżowania

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Michałowice
Miejscowość
Więcławice Stare
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kraków Prądnik
Parafia
Św. Jakuba Apostoła
Miejsce przechowywania
Belka tęczowa
Identyfikator
DZIELO/14574
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
Chrystus - połowa XVIII wieku; Maria i św. Jan Ewangelista – XV/XVI wiek
Technika i materiał
drewno; rzeźbienie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Rzeźby asystencyjne sprawione do starszego gotyckiego kościoła, przeniesione do obecnego; Chrystus Ukrzyżowany wykonany do kościoła wzniesionego w 1748 roku, konsekrowanego w 1757 roku.

Opis

Rzeźby pełnoplastyczne, z tyłu opracowane, umieszczone na belce wygiętej łukiem wklęsło-wypukłym. Chrystus rozpięty na krzyżu w silnym zwisie ciała, z rękami skierowanymi niemal pionowo ku górze, z głową opuszczoną na prawy bark i nogami ugiętymi w kolanach, ze stopami założonymi lewa na prawą, przybitymi do krzyża jednym gwoździem. Biodra osłonięte perizonium ze zwisem tkaniny przy prawym udzie. Na belce krzyża ponad głową Chrystusa titulus z literami: I.N.R.I. Po prawej stronie Chrystusa Maria przedstawiona w całej postaci, zwrócona w trzech czwartych w lewo, w kierunku krzyża; stoi w lekkim kontrapoście, z prawą nogą ugiętą w kolanie, z rękami ugiętymi w łokciach i dłońmi na wysokości piersi. Ubrana w długą suknię z wąskimi rękawami, okryta wraz z głową długim do ziemi płaszczem układającym się sztywnymi, głęboko ciętymi fałdami. Po lewej stronie krzyża św. Jan Ewangelista przedstawiony w całej postaci, frontalnie do widza, stoi w lekkim kontrapoście, z lewą nogą ugiętą w kolanie, rękami ugiętymi w kolanie i dłońmi ułożonymi na wysokości piersi. Młodzieńcza twarz, bez zarostu, z lekko uniesionym podbródkiem i wzrokiem skierowanym ku górze, ujęta długimi, spływającymi na ramiona włosami. Ubrany w długą suknię z szerokimi, pofałdowanymi rękawami oraz zarzucony na ramiona płaszcz z prawą połą przerzuconą przez przód postaci na lewe przedramię i układający się na ziemi u stóp świętego. Karnacje jasne, Chrystusa z ranami, strużkami i kroplami krwi.

Zarys problematyki artystycznej

Późnogotyckie rzeźby asystencyjne są przykładem adaptacji dawnych dzieł w nowszych wnętrzach sakralnych.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Grupa Ukrzyżowania rzeźbiona w drewnie, polichromowana i złocona, umieszczona na belce tęczowej, złożona z trzech figur: Chrystus Ukrzyżowany późnobarokowy, Matka Boska Bolesna i św. Jan Ewangelista późnogotyckie, z przełomu XV i XVI wieku, wykonane przez nieokreślonych rzeźbiarzy małopolskich.

Bibliografia

Wiśniewski Jan, "Dekanat miechowski", Radom 1917
"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Grupa Ukrzyżowania", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/grupa-ukrzyzowania-15

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności