Rzeźby asystencyjne sprawione do starszego gotyckiego kościoła, przeniesione do obecnego; Chrystus Ukrzyżowany wykonany do kościoła wzniesionego w 1748 roku, konsekrowanego w 1757 roku.
Rzeźby pełnoplastyczne, z tyłu opracowane, umieszczone na belce wygiętej łukiem wklęsło-wypukłym. Chrystus rozpięty na krzyżu w silnym zwisie ciała, z rękami skierowanymi niemal pionowo ku górze, z głową opuszczoną na prawy bark i nogami ugiętymi w kolanach, ze stopami założonymi lewa na prawą, przybitymi do krzyża jednym gwoździem. Biodra osłonięte perizonium ze zwisem tkaniny przy prawym udzie. Na belce krzyża ponad głową Chrystusa titulus z literami: I.N.R.I. Po prawej stronie Chrystusa Maria przedstawiona w całej postaci, zwrócona w trzech czwartych w lewo, w kierunku krzyża; stoi w lekkim kontrapoście, z prawą nogą ugiętą w kolanie, z rękami ugiętymi w łokciach i dłońmi na wysokości piersi. Ubrana w długą suknię z wąskimi rękawami, okryta wraz z głową długim do ziemi płaszczem układającym się sztywnymi, głęboko ciętymi fałdami. Po lewej stronie krzyża św. Jan Ewangelista przedstawiony w całej postaci, frontalnie do widza, stoi w lekkim kontrapoście, z lewą nogą ugiętą w kolanie, rękami ugiętymi w kolanie i dłońmi ułożonymi na wysokości piersi. Młodzieńcza twarz, bez zarostu, z lekko uniesionym podbródkiem i wzrokiem skierowanym ku górze, ujęta długimi, spływającymi na ramiona włosami. Ubrany w długą suknię z szerokimi, pofałdowanymi rękawami oraz zarzucony na ramiona płaszcz z prawą połą przerzuconą przez przód postaci na lewe przedramię i układający się na ziemi u stóp świętego. Karnacje jasne, Chrystusa z ranami, strużkami i kroplami krwi.
Późnogotyckie rzeźby asystencyjne są przykładem adaptacji dawnych dzieł w nowszych wnętrzach sakralnych.
Dobry.
Grupa Ukrzyżowania rzeźbiona w drewnie, polichromowana i złocona, umieszczona na belce tęczowej, złożona z trzech figur: Chrystus Ukrzyżowany późnobarokowy, Matka Boska Bolesna i św. Jan Ewangelista późnogotyckie, z przełomu XV i XVI wieku, wykonane przez nieokreślonych rzeźbiarzy małopolskich.
Andrzej Włodarek, "Grupa Ukrzyżowania", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/grupa-ukrzyzowania-15