Obraz w kształcie stojącego owalu, przedstawiający św. Annę. Święta ukazana w centrum kompozycji, do wysokości kolan, z głową skierowaną w lewą stronę. W prawej dłoni trzyma otwartą księgę, a lewą rękę unosi z wyprostowanym palcem wskazującym, czyniąc gest nauczania. Twarz o długim, prostym nosie, wąskich ustach z silnie podkreśloną linią szyi. Oczy migdałowe, niebieskie, nad nimi proste ciemne brwi. Święta ubrana jest w z zieloną suknię, przewiązaną pod biustem, białą chustę oraz czerwony płaszcz założony na głowę. Tło ciemnobrązowe, rozświetlone wokół głowy świętej. Rama drewniana, fornirowana, politurowana.
Obraz przedstawia św. Annę, ukazaną w typowej konwencji ikonograficznej, jako starszą kobietę w długiej sukni. Według przekazów św. Anna pochodziła z osiadłej w Betlejem rodziny kapłańskiej i będąc już w podeszłym wieku wraz z mężem Joachimem, wyjednała sobie modlitwą przyjście na świat dziecka, Najświętszej Marii Panny. Jej kult jako pierwsi w Kościele wprowadzili franciszkanie w 1263 roku. Najczęściej jest przedstawiana w parze ze św. Joachimem. Często występuje w towarzystwie męża, którego wizerunek również zdobi ścianę nawy głównej kościoła. Obrazy należą do cyklu wizerunków rodziny Najświętszej Marii Panny umieszczonych w kościele w Brodach. Pozostałe dzieła przedstawiają Zachariasza, św. Elżbietę, św. Józefa – oblubieńca Marii, a także kilka postaci ze Starego Testamentu: Jakuba (który podobnie jak Chrystus niebo, opuścił swój kraj), króla Dawida (jest prefiguracją Syna Bożego, bo zwyciężył Goliata, co zapowiadało tryumf Jezusa nad szatanem) i Abrahama (ofiara Abrahama jest zapowiedzią ofiary krzyżowej). Część z obrazów została wymieniona na nowe, ale prawdopodobnie powielają one pierwotne tematy przedstawień.
Dostateczny, drobne ubytki warstwy malarskiej, zabrudzenia powierzchni.
Obraz z przełomu XVIII i XIX wieku, przedstawiający św. Annę należy do cyklu wizerunków rodziny Najświętszej Marii Panny oraz kilku postaci ze Starego Testamentu, będących prefiguracją Chrystusa, tj. Jakuba, Dawida i Abrahama. Obrazy znajdują się w nawie głównej kościoła w Brodach.
Maria Działo, "Św. Anna", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-anna-13