Św. Anna

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Kalwaria Zebrzydowska
Miejscowość
Brody
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kalwaria Zebrzydowska
Parafia
Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Tagi
św. Anna
Miejsce przechowywania
nawa główna
Identyfikator
DZIELO/00939
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVIII/XIX wiek (?)
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Opis

Obraz w kształcie stojącego owalu, przedstawiający św. Annę. Święta ukazana w centrum kompozycji, do wysokości kolan, z głową skierowaną w lewą stronę. W prawej dłoni trzyma otwartą księgę, a lewą rękę unosi z wyprostowanym palcem wskazującym, czyniąc gest nauczania. Twarz o długim, prostym nosie, wąskich ustach z silnie podkreśloną linią szyi. Oczy migdałowe, niebieskie, nad nimi proste ciemne brwi. Święta ubrana jest w z zieloną suknię, przewiązaną pod biustem, białą chustę oraz czerwony płaszcz założony na głowę. Tło ciemnobrązowe, rozświetlone wokół głowy świętej. Rama drewniana, fornirowana, politurowana.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz przedstawia św. Annę, ukazaną w typowej konwencji ikonograficznej, jako starszą kobietę w długiej sukni. Według przekazów św. Anna pochodziła z osiadłej w Betlejem rodziny kapłańskiej i będąc już w podeszłym wieku wraz z mężem Joachimem, wyjednała sobie modlitwą przyjście na świat dziecka, Najświętszej Marii Panny. Jej kult jako pierwsi w Kościele wprowadzili franciszkanie w 1263 roku. Najczęściej jest przedstawiana w parze ze św. Joachimem. Często występuje w towarzystwie męża, którego wizerunek również zdobi ścianę nawy głównej kościoła. Obrazy należą do cyklu wizerunków rodziny Najświętszej Marii Panny umieszczonych w kościele w Brodach. Pozostałe dzieła przedstawiają Zachariasza, św. Elżbietę, św. Józefa – oblubieńca Marii, a także kilka postaci ze Starego Testamentu: Jakuba (który podobnie jak Chrystus niebo, opuścił swój kraj), króla Dawida (jest prefiguracją Syna Bożego, bo zwyciężył Goliata, co zapowiadało tryumf Jezusa nad szatanem) i Abrahama (ofiara Abrahama jest zapowiedzią ofiary krzyżowej). Część z obrazów została wymieniona na nowe, ale prawdopodobnie powielają one pierwotne tematy przedstawień.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dostateczny, drobne ubytki warstwy malarskiej, zabrudzenia powierzchni.

Streszczenie

Obraz z przełomu XVIII i XIX wieku, przedstawiający św. Annę należy do cyklu wizerunków rodziny Najświętszej Marii Panny oraz kilku postaci ze Starego Testamentu, będących prefiguracją Chrystusa, tj. Jakuba, Dawida i Abrahama. Obrazy znajdują się w nawie głównej kościoła w Brodach.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Anna", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-anna-13

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności