Stacje drogi krzyżowej w kształcie stojących prostokątów zamkniętych od góry łukiem trójlistnym ściętym, ujęte w ozdobne neogotyckie ramy o dekoracji architektonicznej. Pole obrazowe flankowane wąskimi kolumienkami o skręconych trzonach i akantowych kapitelach dźwigających wysokie imposty dekorowane płyciną w kształcie prostokąta zamkniętego ostrołukiem. Powyżej profilowany gzyms i wieżyczki dekorowane krenelażem. W osi ramy profilowany gzyms wyniesiony w kształt ostrołuku, dekorowany żabkami i zwieńczony złoconym krzyżem o trójlistnie zakończonych ramionach. W polu numer stacji zapisany złoconymi cyframi rzymskimi. Kompozycje malowane na płótnie, wieloosobowe umieszczone na tle pejzażu lub architektury. Kolorystyka ciemna, stonowana.
Stacje drogi krzyżowej stanowią zespół przedstawień upamiętniających przejście Chrystusa z krzyżem ulicami Jerozolimy od pretorium Piłata poprzez Golgotę, aż do złożenia do grobu. Zwyczaj odprawiania drogi krzyżowej praktykowany jest od czasów wypraw krzyżowych i ma nawiązywać do 14 stacji w Jerozolimie. W XVIII wieku ustalono ostateczną liczbę stacji i ich lokalizację. Dziewięć z nich jest poświadczonych przez Ewangelię, natomiast pozostałe są wywnioskowane z innych fragmentów Biblii i tekstów pozabiblijnych. Niestety nie jest znany autor dzieła. Struktura stacji została wykonana w stylu neogotyckim z szeregiem motywów nawiązujących do tego okresu.
Dobry.
Stacje drogi krzyżowej stanowią zespół przedstawień upamiętniających przejście Chrystusa z krzyżem ulicami Jerozolimy od pretorium Piłata poprzez Golgotę, aż do złożenia do grobu. Zwyczaj odprawiania drogi krzyżowej praktykowany jest od czasów wypraw krzyżowych i ma nawiązywać do 14 stacji w Jerozolimie. Dzieła zostały wykonane przez nieznanego artystę na początku XX wieku.
Maria Działo, "Stacje drogi krzyżowej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/stacje-drogi-krzyzowej-4