Rzeźba Matka Boska Bolesna

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków-Nowa Huta
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wawrzeńczyce
Parafia
Św. Grzegorza Wielkiego
Miejsce przechowywania
Kościół, ołtarz boczny Chrystusa Ukrzyżowanego
Identyfikator
DZIELO/06303
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
Drewno; rzeźbienie, polichromowanie, srebrzenie, laserowanie
Wymiary podstawowe
wysokość – 80 cm
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Rzeźba pochodzi z kościoła w Łapanowie, gdzie została zakupiona po 1953 a przed rokiem 1956, po odnowieniu umieszczona wraz z rzeźbą św. Jana Ewangelisty na belce tęczowej, po bokach gotyckiej rzeźby Chrystusa Ukrzyżowanego. Zdemontowana po połowie l. 80-tych XX w. za czasów proboszcza Jacka Marchlika (1984-1998). W roku 2005, po odnowieniu, umieszczona w nastawie ołtarza Chrystusa Ukrzyżowanego.

Opis

Rzeźba pełnoplastyczna, ukazująca Matkę Boską Bolesną w całej postaci. Matka Boska stoi w lekkim kontrapoście, ciężar ciała wspierając na prawej nodze, z dłońmi splecionymi na wysokości piersi w modlitewnym geście, z głową lekko odchyloną do tyłu i wzrokiem skierowanym ku górze. Twarz potraktowana schematycznie. Maria ubrana w czerwoną suknię przepasaną brązowym sznurem i niebieski płaszcz założony na głowę i barki, podtrzymywany z przodu przedramionami. Wokół szyi biała chusta.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba stanowi część niezachowanej w całości Grupy Ukrzyżowania. Parę z nią tworzy rzeźba św. Jana Ewangelisty. Dzieło prowincjonalnego snycerza, o cechach barokowo-ludowych.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry; konserwowana w roku 1990 – Maria Lisowska-Dziuba, Stanisław Dziuba

Streszczenie

Całopostaciowe przedstawienie Matki Boskiej Bolesnej, stojącej w lekkim kontrapoście, z dłońmi splecionymi na wysokości piersi i wzrokiem skierowanym ku górze.

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Rzeźba Matka Boska Bolesna", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2021, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/rzezba-matka-boska-bolesna

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności