Portret księdza Augustyna Guni

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
oświęcimski
Gmina
Brzeszcze
Miejscowość
Brzeszcze
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Bielsko-Żywiecka
Parafia
Św. Urbana
Miejsce przechowywania
zakrystia
Identyfikator
DZIELO/24014
Kategoria
obraz
Dookreślenie zabytku
Portret
Ilość
1
Czas powstania
lata sześćdziesiąte XX wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 50 cm
wysokość – 68 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 49,5 cm
Szerokość bez ramy – 39,5 cm
Autor noty katalogowej
ks. Szymon Tracz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Portret księdza Augustyna Guni, ekspozyta w Brzeszczach w latach 1896-1900 wykonano najprawdopodobniej wraz z częścią portretów zawieszonych w zakrystii w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Opis

Portret uzyskał kształt stojącego prostokąta ujętego w złoconą, profilowaną ramę. Na ciemnym tle przedstawiono w popiersiu duchownego ukazanego w trzech czwartych w prawo. Jest to dojrzały mężczyzna z pociągłą twarzą z wysokim czołem z widocznymi zakolami siwiejących, krótkich włosów zaczesanych w niewielką grzywkę i odsłaniających lewe ucho. Jego twarz charakteryzują jasna karnacja, wydatny nos, wąskie usta i migdałowe ciemne oczy. Ubrany jest w czarną sutannę z białą koloratką pod szyją. Pod portretem umieszczono tabliczkę z napisem "Ks(iądz) AUGUSTYN GUNIA / 1896-1900 / w Brzeszczach".

Zarys problematyki artystycznej

Portret księdza Augustyna Guni stanowi przykład reprezentacyjnego wizerunku duszpasterza, jakie dość często wykonywano na przełomie XIX i XX wieku na terenie Galicji. Tradycja powstawania podobnych przedstawień była kontynuowana w następnych dziesięcioleciach. Wizerunek przynależy do ciekawego zespołu 12 portretów wykonanych zasadniczo w okresie międzywojennym i w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Literatura

S. Szyszka, Dzieje parafii Brzeszcze, Brzeszcze 1996, s. 101;
Kalendarium parafii św. Urbana w Brzeszczach wydane w 100. rocznicę jej erygowania, opr. T. Jankowska, B. Wąsik, J. Lachendro, Brzeszcze 2004, s. 29, 33.

Streszczenie

Portret księdza Augustyna Guni, proboszcza w Brzeszczach w latach 1896-1900 wykonano najprawdopodobniej wraz z częścią portretów zawieszonych w zakrystii w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Jak cytować?

ks. Szymon Tracz, "Portret księdza Augustyna Guni", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-ksiedza-augustyna-guni

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności