Polichromia ścian i stropów

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Lanckorona
Miejscowość
Lanckorona
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kalwaria Zebrzydowska
Parafia
Parafia Narodzenia św. Jana Chrzciciela
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/03311
Kategoria
polichromia ścienna
Ilość
1
Czas powstania
początek XX wieku
Technika i materiał
fresk i technika klejowa, złocenie i srebrzenie
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Wykonana w ramach odnowienia kościoła na początku XX wieku.

Opis

Polichromia ścian i stropów prezbiterium i nawy podkreślająca podziały architektoniczne. W prezbiterium i nawie fryzy podstropowe. W połowie wysokości okien prezbiterium i nawy poziomy fryz, ponad którym całopostaciowe przedstawienia świętych, na północnej ścianie nawy Ostatnia Wieczerza oraz dekoracja heraldyczna. Stropy z malowane na kolor ciemnoniebieski z rozrzuconymi symetrycznie złotymi i srebrnymi rozetkami, z bogatą malowaną fasetą wokół, pośrodku z dużymi owalnymi medalionami z figuralnymi przedstawieniami scen z życia św. Jana Chrzciciela. Podłucze arkady tęczowej z dekoracją z motywów roślinnych i geometrycznych. Wnęki okienne ujęte obramieniami ze zgeometryzowanych motywów roślinnych.

Zarys problematyki artystycznej

Polichromia ścian i stropów jest reprezentatywnym przykładem polskiego malarstwa monumentalnego pierwszej połowy XX wieku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Polichromia zdobiąca ściany i stropy prezbiterium i nawy kościoła. Wykonana według projektu Stefana Brzozowskiego i Władysława Jastrzębskiego na początku XX wieku.

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Polichromia ścian i stropów", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/polichromia-scian-i-stropow

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności