Matka Boska z Dzieciątkiem

plebania
rzeźba
początek XV wieku
drewno lipowe; rzeźbienie, polichromowanie, złocenie i srebrzenie
szerokość – 55 cm
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Rzeźba zapewne przeniesiona do Rzyk z innego kościoła. Kościół w Rzykach ma nowożytną metrykę.

Rzeźba pełnoplastyczna, przyścienna, z tyłu wydrążona. Całopostaciowe przedstawienie tronującej Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Maria, ukazana frontalnie, jako młoda kobieta, siedzi z rozstawionymi kolanami, z łukowato przegiętym w lewo tułowiem i głową lekko przechyloną w prawo. Ugiętymi w łokciach rękami podtrzymuje przed sobą Dzieciątko. Twarz Marii owalna, pełna, o jasnej karnacji, z szeroko rozstawionymi oczami, regularnymi łukami brwiowymi i refleksem uśmiechu na ustach. Głowę okrywa srebrzona chusta, opadająca na ramiona dwiema kaskadami rurkowatych fałdów, spod której widać krótkie brązowe włosy. Na głowie niski złoty diadem. Maria ubrana w długą srebrną, przewiązaną w pasie suknię, spod fałdów której widać czubki srebrnych butów. Na ramiona ma narzucony złocony płaszcz spięty na piersiach i okrywający kaskadami dekoracyjnych fałdów biodra i nogi Marii oraz ławę, na której siedzi. Nagie Dzieciątko o dużej głowie i wątłym ciele siedzi bokiem na kolanach Marii, twarz zwracając ku widzowi. Lewą ręką dotyka piersi Matki, w prawej trzyma błękitną kulę.

Gotycka rzeźba drewniana w stylu Pięknych Madonn, pozostająca pod wpływem rzeźby śląskiej. W nauce do czasu konserwacji była rozpatrywana kwestia czy pierwotnie było to przedstawienie Pieta czy Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Dobry; po konserwacji

Rzeźba drewniana, przyścienna, z tyłu drążona, polichromowana, złocona i srebrzona. Przedstawienie tronującej Matki Boskiej z Dzieciątkiem (zrekonstruowanym).

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Olszewski Andrzej, "Styl Pięknych Madonn w Małopolsce" , [w:] "Sztuka około 1400. Materiały sesji Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Poznań, listopad 1995, t. 1" , Poznań 1996 , s. 189-203

Andrzej Włodarek, "Matka Boska z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-69