ołtarz

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Lanckorona
Miejscowość
Lanckorona
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kalwaria Zebrzydowska
Parafia
Parafia Narodzenia św. Jana Chrzciciela
Miejsce przechowywania
kaplica boczna
Identyfikator
DZIELO/03327
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza ćwierć XVIII wieku (przed 1724 rokiem)
Technika i materiał
drewno; techniki stolarskie, rzeźbienie, polichromowanie, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Ołtarz sprawiony do kaplicy bocznej.

Opis

Ołtarz architektoniczny, jednoosiowy, z wydzieloną predellą, jednokondygnacyjny, ze zwieńczeniem. Mensa na prostopadłościennej, skrzyniowej tumbie z antependium ozdobionym prostokątną płyciną ze złoconym medalionem z ulistnioną gałązką pośrodku. Nastawa ujęta ustawionymi ukośnie kolumnami o skręconych trzonach oplecionych girlandą z liści i owoców, na cokołach, z kompozytowymi kapitelami, ustawionymi na dwustrefowych prostopadłościennych postumentach. Kolumny wspierają występujące nad nimi uproszczone belkowanie i profilowany gzyms, cofnięte nad polem środkowym. W polu nastawy prostokątna nisza ujęta ozdobną ramą, w której obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz na zasuwie obraz Matki Boskiej Różańcowej ze św. Dominikiem i św. Katarzyną ze Sieny. Po bokach obrazu rzeźby dwóch uskrzydlonych aniołów, umieszczone na konsolach. Ponad obrazem pośrodku dwie główki aniołków ze skrzydełkami oraz kolisty wypukły medalion ze splecionymi literami imienia Maria; po bokach wolutowo zwinięte liście akantu. W zwieńczeniu duży obraz z przedstawieniem św. Jacka, w kształcie tonda, ujęty srebrnymi obłokami i główkami aniołków oraz glorią promienistą. W osiach podpór rzeźby dwóch nieokreślonych świętych w mitrach książęcych na głowach. Retabulum flankowane płaskorzeźbionymi, ażurowymi uszami, zbudowanymi z motywów karbowanej wstęgi i liści akantu. Struktura malowana w kolorze brązowym, rzeźby, detale architektoniczne i ornamenty złocone, niektóre srebrzone.

Zarys problematyki artystycznej

Ołtarz jest przykładem osiemnastowiecznego retabulum o programie ikonograficznym dostosowanym do nabożeństwa różańcowego szerzonego przez krakowskich dominikanów.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Ołtarz drewniany, polichromowany, złocony i srebrzony; architektoniczny, jednoosiowy, ze zwieńczeniem, umieszczony w kaplicy Różańcowej położonej przy nawie kościoła od północy. Ołtarz istniejącego przy kościele Bractwa Różańcowego, sprawiony w 1. ćwierci XVIII wieku (przed 1724 r.), dzieło małopolskiego warsztatu rzeźbiarskiego.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "ołtarz", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności