Matka Boska z Dzieciątkiem św. Jan Chrzciciel św. Katarzyna Aleksandryjska
Szerokość bez ramy – 56,5 cm
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Obraz został namalowany około 1500 roku w szkole weneckiej lub niemieckiej. Obraz należał m.in. do kolekcji kardynała Jana Puzyny, który żył w latach 1842-1911. Obraz z XVI wieku o podobnym układzie kompozycyjnym znajduje się w Dębowicy.

Obraz w formie leżącego prostokąta z przedstawieniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem ze św. Janem Chrzcicielem i św. Katarzyną Aleksandryjską. W centrum kompozycji Matka Boska ukazana jako siedząca, lewą ręką przytrzymuje siedzące Dzieciątko, oparte o jej lewe ramię. Twarz ma owalną o małych, półprzymkniętych oczach, długim i prostym nosie oraz wąskich ustach, okoloną jasnymi włosami, ukrytymi pod welonem. Ubrana jest w jasnoróżową suknię oraz niebieski płaszcz z żółtą podszewką, zarzucony na plecy i lewe ramię, zakrywający kolana. Na głowie ma biały welon opadający na prawe ramię i plecy. Dzieciątko w pozycji stojącej, zwrócone w trzech czwartych w prawo, nagie, prawą rękę unosi w geście błogosławieństwa. Twarz ma kwadratową o przymkniętych oczach, małym nosie i ustach, okoloną jasnymi i kręconymi włosami. U nóg Matki Boskiej, z lewej strony obrazu podchodzi św. Jan Chrzciciel, ukazany jako kilkuletnie dziecko, z prawego profilu, z delikatnie uniesioną głową. W lewej ręce trzyma laskę zakończoną krzyżem. Twarz ma szeroką, o pełnych policzkach, małych oczach skierowanych w górę, małym nosie i ustach, okoloną jasnymi i krótkimi włosami. Jego ciało przesłonięte jest w partii torsu brązową melotą. Obok niego znajduje się biały baranek. Po prawej stronie obrazu stoi św. Katarzyna Aleksandryjska, wspierająca się lewą ręką o koło, a w prawej, ugiętej w łokciu trzyma palmę męczeństwa. Twarz ma owalną o małych ustach, długim nosie i małych oczach, okoloną jasnymi włosami, splecionymi w warkocze dookoła głowy i spiętymi wstążkami. Ubrana jest w oliwkowozieloną suknię z dekoltem i czerwonymi rękawami. W tle krajobraz górski i błękitne niebo. Kolorystyka jasna, pastelowa, szaty silnie przemalowane. Rama drewniana, rzeźbiona, zdobiona kimationem i liśćmi akantu. Na odwrociu przyklejona karteczka z drukowanym napisem „Księdza Jana kniazia z Kozielska Puzyny księcia biskupa krakowskiego, no 16”.

Całkowicie przemalowany; na odwrocie znaczne ślady żerowania drewnojadów, parkietaż z tyłu, zabrudzenia, przetarcia warstwy malarskiej, spękania podobrazia. Rama: spękania, odpryski i przetarcia złoceń.

Obraz „Matka Boska z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem oraz św. Katarzyną Aleksandryjską” został namalowany około 1500 roku w szkole weneckiej lub niemieckiej. Obraz należał m.in. do kolekcji kardynała Jana Puzyny, który żył w latach 1842-1911. Obraz z XVI wieku o podobnym układzie kompozycyjnym znajduje się w Dębowicy.

Marcin Kaleciński, "Nieznane dzieła malarstwa weneckiego XVI wieku w polskich zbiorach kościelnych" , [w:] "Malarstwo weneckie 1500-1750" , red.Krystyna Zielińska-Melkowska, Sebastian Dudzik , Toruń 2001 , s. 41-54

Osoby związane z dziełem

Maria Działo, "Matka Boska z Dzieciątkiem i św. Janem Chrzcicielem oraz św. Katarzyną Aleksandryjską", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-i-sw-janem-chrzcicielem-oraz-sw-katarzyna-aleksandryjska