Matka Boska z Dzieciątkiem, św. Barbarą i św. Janem Chrzcicielem

Pałac biskupi
XVI wiek (?)
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Włochy (?)
technika mieszana na desce
szerokość – 98,8 cm
wysokość – 84,5 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 59,5 cm
Szerokość bez ramy – 74,5 cm
Agata Felczyńska
Wszystkie prawa zastrzeżone

Obraz przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem stojącym na jej prawym udzie, siedzącą między stojącymi św. Barbarą z lewej strony i młodym św. Janem Chrzcicielem z prawej. Maria spogląda na jabłko podawane Jezusowi przez św. Jana. Ma okrągłą twarz, ciemne oczy , wąski nos i małe usta. Jest ubrana w czerwoną suknię i niebieski płaszcz ze złotym podbiciem. Jezus sięga w stronę jabłka, ma małą, okrągłą twarz i jasne włosy zwinięte w loki, jest przepasany białą tkaniną powyżej pasa. Święty Jan Chrzciciel został ukazany z profilu, jedną ręką podaje jabłko, w drugiej trzyma krzyż. Ma podłużną twarz z wysokim czołem, małym nosem i ciemnymi oczami, jest ubrany w skórę. Stojąca po drugiej stronie św. Barbara została ukazana lekko z tyłu, w rękach trzyma wieżę, twarz zwraca ku scenie, ma ciemne oczy, wśki nos i małe usta, włosy misternie zaplecione. Jest ubrana w ciemnozieloną suknię z czerwonymi rękawami i przezroczystym materiałem przy dekolcie. Biodra otacza żółty płaszcz. Tło sceny z lewej strony stanowi kotara, z prawej rozległy krajobraz.

Obraz był konserwowany w latach siedemdziesiątych XX wieku ze znacznym przemalowaniem przez Zofię Bobrowską (?).
Spękania warstwy malarskiej, plamy i ściemnienia dawnej warstwy malarskiej, wypaczenia i spękania podobrazia.

braz przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem siedzącą między stojącymi św. Barbarą z lewej strony i młodym św. Janem Chrzcicielem z prawej został prawdopodobnie namalowany w XVI wieku przez nieznanego z nazwiska malarza.

Osoby związane z dziełem

Agata Felczyńska , "Matka Boska z Dzieciątkiem, św. Barbarą i św. Janem Chrzcicielem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-sw-barbara-i-sw-janem-chrzcicielem