Matka Boska z Dzieciątkiem

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Mucharz
Miejscowość
Mucharz
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Św. Wojciecha
Miejsce przechowywania
nawa południowa
Identyfikator
DZIELO/04423
Kategoria
feretron
Ilość
1
Czas powstania
feretron: 1. ćwierć XVIII wieku; figura: XIV wiek
Technika i materiał
drewno, techniki rzeźbiarskie, polichromia, złocenie, srebrzenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 19 cm
wysokość – 73 cm
głębokość – 12 cm
Inne wymiary – feretron: wys. 160 cm; podstawa: 78 x 64 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Feretron został odnowiony w 1996 roku.

Opis

Feretron z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem umieszczoną pod ozdobnym baldachimem, na prostopadłościennej podstawie. Maria została ukazana całopostaciowo, w lekkim kontrapoście. Prawą rękę trzyma wyciągniętą przed sobą na wysokości pasa; lewą podtrzymuje Dzieciątko. Karnacja Marii i Dzieciątka ciemnobrązowa. Twarz Matki Boskiej owalna, o pełnych policzkach i drobnych regularnych rysach. Maria jest ubrana w ciemnobrązową suknię oraz drapowany, rudy płaszcz z ciemną lamówką. Welon na głowie zaznaczony za pomocą malowanego konturu. Dzieciątko siedzi, stopy ma wyciągnięte przed siebie, prawą rękę unosi w geście błogosławieństwa, w lewej trzyma jabłko królewskie. Twarz małego Jezusa jest owalna, czoło wysokie, okolone ciemnymi puklami. Na głowach Marii i Dzieciątka złote korony zamknięte. Rzeźba wtórnie umieszczona w feretronie – na postumencie, ujęta w cztery ślimacznice łączące się pod okrągłym lambrekinem zwieńczonym promienistą glorią z centralnie umieszczonym monogramem Marii.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba, pomimo iż cechują ją wysokie walory artystyczne, nie jest szerzej opisana w literaturze. Ma cechy stylistyczne późnogotyckiej rzeźby stylu pięknego, który był powszechny około 1400 roku. Można ją odnieść do grupy tzw. Pięknych Madonn – rzeźb przedstawiających Marię z Dzieciątkiem na ręku, w charakterystycznej pozie z wysuniętym w stronę Jezusa biodrem i cofniętą górną połową ciała. Maria okryta jest zawsze gęsto drapowanym, opadającym równoległymi fałdami płaszczem. Figura z Mucharza w uproszczony sposób powtarza schemat ułożenia ciała, podobny, choć znacznie zredukowany jest układ szat; również łagodny, zatroskany wyraz twarzy Marii i radość Dzieciątka zbliżają je do wymienionej grupy. Niewyjaśnioną pozostaje kwestia autora rzeźby i miejsca jej pierwotnego umiejscowienia. Figura została wtórnie umieszczona w dużo późniejszym od niej feretronie o cechach późnobarokowych. Matkę Boską umieszczoną w feretronie lokalnie nazywa się „Czarną Madonną”.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Feretron został odnowiony w 1996 roku.

Streszczenie

W późnobarokowym feretronie umieszczono gotycką rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem. W ułożeniu ciała postaci, układzie szat i wyrazie twarzy obojga można dopatrzyć się wpływów grupy tzw. Pięknych Madonn, które powstawały około 1400 roku.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Siemionow Aleksy, "Ziemia wadowicka. Monografia turystyczno-krajoznawcza", 1984

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Matka Boska z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-14

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności