Matka Boska z Dzieciątkiem

Św. Marii Magdaleny
nowy kościół parafialny pw. Matki Boskiej Częstochowskiej
początek XIX wieku
płótno, deska; olejna na płótnie naklejonym na deskę
szerokość – 105 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 100 cm
Szerokość bez ramy – 80 cm
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Obraz sprawiony do drewnianego kościoła w Kasinie Wielkiej do 1811 roku pozostającego pod zarządem dominikanów; obecnie przeniesiony do nowego kościoła parafialnego.

Obraz w kształcie prostokąta w drewnianej malowanej ramie ozdobionej motywami roślinnymi i imitacją kaboszonów. Przedstawienie Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Hodegetrii, zwane Matka Boska Bocheńska. Maria ukazana w półpostaci, zwrócona en trois quarts w prawo; lewą ręką podtrzymuje Dzieciątko, prawą dłonią wskazuje na nie. Twarz owalna, o ciemnej karnacji, rysach wydobytych światłocieniem; oczy duże, w kształcie migdału; nos duży, długi, prosty; usta niewielkie, pełne. Ubrana w suknię, z długim, wąskim rękawem; drapowaną w równoległe, rurkowate fałdy oraz ciemnoniebieski maforion ze złoconą lamówką, narzucony na głowę i ramiona. Na ramionach i piersi sznury korali i złote łańcuchy; na głowie zamknięta korona z motywów ornamentalnych, z motywem splecionych liter imienia Maria pośrodku. Dzieciątko siedzi na ramieniu Matki, zwrócone en trois quarts w prawo. Lewą ręką przytrzymuje na kolanach kulę; prawą unosi w geście błogosławieństwa. Twarz okrągła, o pełnych policzkach i ciemnej karnacji; oczy niewielkie, prosty nos i pełne usta. Włosy krótkie, brązowe. Ubrane w długą, delikatnie drapowaną różową sukienkę z długimi, wąskimi rękawami, z dekoracyjną lamówką przy szyi. Na głowie zamknięta korona z motywów ornamentalnych, pośrodku z literami IHS z krzyżykiem. Wokół głowy obu postaci nimby z motywami ornamentalnymi i kameryzacją.

Kopia wizerunku rozpowszechnionego w diecezji krakowskiej, znanego jako Matka Boska Bocheńska.

Dobry.

Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Hodegetrii, malowany olejno na płótnie, w ozdobnej ramie; kopia rozpowszechnionego w Małopolsce wizerunku. Obraz wykonany na początku XIX wieku.

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Andrzej Włodarek, "Matka Boska z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-64