Rzeźby sprawione do kościoła wzniesionego w 1678 roku.
Chrystus rozpięty na krzyżu z szeroko rozłożonymi rękami, w lekkim zwisie ciała, z lekko ugiętymi kolanami i stopami założonymi prawa na lewą, przybitymi jednym gwoździem. Głowa pochylona na prawy bark. Twarz pociągła z długim nosem i wydatnymi kośćmi policzkowymi, okolona długimi ciemnymi włosami i zarostem. Ciało muskularne o ciemnej karnacji z zaznaczonymi śladami męki. Wokół bioder złocone perizonium podtrzymywane sznurem, ze zwisem draperii wzdłuż prawego uda. Matka Boska Bolesna ukazana w całej postaci, w ujęciu w trzech czwartych, zwrócona w lewo w kierunku krzyża; stoi w kontrapoście z głową przechyloną w lewo. Ręce ugięte w łokciach, dłonie skrzyżowane w przegubach ułożone na wysokości piersi. Ubrana w długą fałdzistą czerwoną suknię i narzucony na ramiona ciemnoniebieski płaszcz. Na głowie i ramionach biała chusta; wokół głowy nimb. Św. Jan Ewangelista przedstawiony w całej postaci, w ujęciu w trzech czwartych, zwrócony w prawo w kierunku krzyża. Twarz o młodzieńczych rysach (bez zarostu), widoczna z profilu, zwrócona ku górze, ku Chrystusowi. Ręce ugięte w łokciach, z dłońmi złożonymi na piersiach na różnej wysokości. Ubrany w długą ciemnoniebieską suknię i czerwony płaszcz. Wokół głowy nimb.
W małopolskiej sztuce sakralnej XVII wieku przykład połączenia rzeźby Chrystusa Ukrzyżowanego z malowanymi wizerunkami postaci asystencyjnych.
Dobry.
Grupa Ukrzyżowania złożona z rzeźby Chrystusa Ukrzyżowanego polichromowanej i złoconej oraz sylwetek Matki Boskiej Bolesnej i św. Jana Ewangelisty, wyciętych z desek i malowanych temperą. Sprawiona zapewne do kościoła wzniesionego w 1678 roku przez nieokreślonego rzeźbiarza i malarza małopolskiego.
Andrzej Włodarek, "Grupa Ukrzyżowania", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/grupa-ukrzyzowania-16