Grupa Ukrzyżowania

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
limanowski
Gmina
Mszana Dolna
Miejscowość
Kasina Wielka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Marii Magdaleny
Miejsce przechowywania
nawa
Identyfikator
DZIELO/20662
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
czwarta ćwierć XVII wieku
Technika i materiał
drewno; rzeźbienie, polichromowanie, złocenie; techniki stolarskie, malowanie
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Rzeźby sprawione do kościoła wzniesionego w 1678 roku.

Opis

Chrystus rozpięty na krzyżu z szeroko rozłożonymi rękami, w lekkim zwisie ciała, z lekko ugiętymi kolanami i stopami założonymi prawa na lewą, przybitymi jednym gwoździem. Głowa pochylona na prawy bark. Twarz pociągła z długim nosem i wydatnymi kośćmi policzkowymi, okolona długimi ciemnymi włosami i zarostem. Ciało muskularne o ciemnej karnacji z zaznaczonymi śladami męki. Wokół bioder złocone perizonium podtrzymywane sznurem, ze zwisem draperii wzdłuż prawego uda. Matka Boska Bolesna ukazana w całej postaci, w ujęciu w trzech czwartych, zwrócona w lewo w kierunku krzyża; stoi w kontrapoście z głową przechyloną w lewo. Ręce ugięte w łokciach, dłonie skrzyżowane w przegubach ułożone na wysokości piersi. Ubrana w długą fałdzistą czerwoną suknię i narzucony na ramiona ciemnoniebieski płaszcz. Na głowie i ramionach biała chusta; wokół głowy nimb. Św. Jan Ewangelista przedstawiony w całej postaci, w ujęciu w trzech czwartych, zwrócony w prawo w kierunku krzyża. Twarz o młodzieńczych rysach (bez zarostu), widoczna z profilu, zwrócona ku górze, ku Chrystusowi. Ręce ugięte w łokciach, z dłońmi złożonymi na piersiach na różnej wysokości. Ubrany w długą ciemnoniebieską suknię i czerwony płaszcz. Wokół głowy nimb.

Zarys problematyki artystycznej

W małopolskiej sztuce sakralnej XVII wieku przykład połączenia rzeźby Chrystusa Ukrzyżowanego z malowanymi wizerunkami postaci asystencyjnych.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Grupa Ukrzyżowania złożona z rzeźby Chrystusa Ukrzyżowanego polichromowanej i złoconej oraz sylwetek Matki Boskiej Bolesnej i św. Jana Ewangelisty, wyciętych z desek i malowanych temperą. Sprawiona zapewne do kościoła wzniesionego w 1678 roku przez nieokreślonego rzeźbiarza i malarza małopolskiego.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Grupa Ukrzyżowania", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/grupa-ukrzyzowania-16

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności