Matka Boska z Dzieciątkiem

Mszana Dolna
Kasina Wielka
Św. Marii Magdaleny
ołtarz boczny północny, po lewej stronie tęczy
początek XIX wieku
drewno, farba olejna, szkło; rzeźbienie, technika olejna na desce, złocenie, srebrzenie, polichromowanie
szerokość – 73 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 105 cm
Szerokość bez ramy – 63 cm
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Obraz sprawiony do późnobarokowego ołtarza bocznego z początku XIX wieku.

Obraz w kształcie stojącego prostokąta; ujęty drewnianą ramą, dekorowaną płaskorzeźbionym motywem liści akantu; przedstawienie Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Matki Boskiej Bocheńskiej. Pośrodku drewniana, płaskorzeźbiona półpostać Matki Boskiej, lekko zwróconej w lewo. Na lewym ramieniu podtrzymuje Dzieciątko, prawą dłonią wskazuje na nie. Twarz i dłonie malowane olejno na desce. Twarz owalna, o ciemnej karnacji, rysach wydobytych światłocieniem; oczy duże, w kształcie migdału; nos duży, długi, prosty; usta niewielkie, pełne. Ubrana w płaskorzeźbioną, złotą suknię, z długim, wąskim rękawem; drapowaną w równoległe, rurkowate fałdy oraz srebrzony maforion o wzorze roślinnym, ze złoconą lamówką, narzucony na głowę i ramiona, otaczający ściśle postać oraz opadający diagonalnie, delikatnymi rurkowatymi fałdami. Dzieciątko siedzi na ramieniu Matki, zwrócone en trois quarts w prawo. Lewą ręką przytrzymuje na kolanach księgę; prawą unosi w geście błogosławieństwa. Twarz i dłonie malowane olejno na desce. Twarz okrągła, o pełnych policzkach i ciemnej karnacji; oczy niewielkie, prosty nos i pełne usta. Włosy krótkie, jasne. Ubrane w długą, złoconą, delikatnie drapowaną szatę, z długimi, wąskimi rękawami, z dekoracyjną lamówką przy szyi. Wokół głowy obu postaci płaskorzeźbione zamknięte nimby promieniste oraz zamknięte korony. Tło lustrzane wypełnione ukośną, złoconą kratką z rozetkami na przecięciach listew. Kolorystyka ciepła, brunatna, bryła wydobyta światłocieniem, delikatne przejścia tonalne.

opia rozpowszechnionego w Małopolsce wizerunku Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Hodegetrii. Być może dzieło malarza Ślebarskiego z Oświęcimia.

Dobry; nieznaczne zabrudzenia i przetarcia.

Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Hodegetrii, z sukienką rzeźbioną w drewnie, złoconą i posrebrzaną oraz twarzami i dłońmi malowanymi olejno na desce, w ozdobnej ramie; wykonany na początku XIX wieku.

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016

Andrzej Włodarek, "Matka Boska z Dzieciątkiem ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-63