Grupa Ukrzyżowania

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Wielka Wieś
Miejscowość
Modlnica
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Bolechowice
Parafia
Parafia Św. Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej
Miejsce przechowywania
kaplica Św. Anny, boczna
Identyfikator
DZIELO/04023
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
Krucyfiks - połowa XVII wieku, figury Marii i Jana - XIX wiek
Technika i materiał
drewno; rzeźbienie, polichromowanie, złocenie
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Opis

W centrum krzyż z figurą Chrystusa umarłego. Postać w lekkim zwisie o szeroko rozłożonych ramionach, głowa opada na prawe ramie. Twarz szczupła, wyraźnie rzeźbiona, okolona krótką brodą; oczy zamknięte, długi nos, usta delikatnie rozchylone. Włosy w postaci delikatnych loków opadają na ramię i plecy. Ciało szczupłe, ascetyczne, o plastycznie kształtowanej anatomii, z zaznaczonymi śladami męki. Nogi ugięte w kolanach, stopy przebite jednym gwoździem, założone prawa na lewą. Perizonium przewiązane podwójnym sznurem, odsłaniające prawe biodro, ze zwisem na prawym boku. Po prawej stronie krzyża figura Matki Boskiej, zwrócona en face, w kontrapoście; dłonie splecione, wyciągnięte przed siebie. Twarz okrągła o wyraźnych liniach łuków brwiowych i nosa, półprzymkniętych oczach. Ubrana w różową suknię przewiązaną w talii oraz granatowy płaszcz podbity czerwoną podszewką, zarzucony diagonalnie na lewe ramię i opadający na prawą nogę. Na głowie biały welon. Po lewej stronie krzyża figura św. Jana, zwrócona en face, w kontrapoście, o esowato wygiętej sylwetce; prawą rękę trzyma na piersi, lewa pozostaje opuszczona wzdłuż ciała. Twarz pełna, młodzieńcza, podkreślone linie łuków brwiowych i nosa. Włosy długie, falowane, opadają na ramiona. Ubrany w zieloną tunikę oraz czerwony płaszcz przerzucony diagonalnie przez prawy bok, przewiązane w talii. Polichromia naturalistyczna, perizonium złocone. Grupa na tle malowanego miasta oraz skłębionego szaroróżowego nieba.

Zarys problematyki artystycznej

Grupa Ukrzyżowania zestawiona wtórnie ze starszego siedemnastowiecznego krucyfiksu i dziewiętnastowiecznych rzeźb asystencyjnych.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Krucyfiks: dostateczny, silne zabrudzenia, spore ubytki w warstwie polichromii . Figura Matki Boskiej: dostateczny, silne zabrudzenia, spore ubytki w warstwie polichromii . Figura św. Jana: dobry.

Streszczenie

Drewniana, rzeźbiona, polichromowana i złocona Grupa Ukrzyżowania złożona z siedemnastowiecznego krucyfiksu i dziewiętnastowiecznych rzeźb Matki Boskiej i św. Jana Ewangelisty, umieszczona na malowanym tle architektonicznym w retabulum kaplicy św. Anny. Rzeźby wykonali nieokreśleni rzeźbiarze małopolscy.

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Grupa Ukrzyżowania", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/grupa-ukrzyzowania-12

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności