Epitafium Henryka Morstina

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Igołomia-Wawrzeńczyce
Miejscowość
Igołomia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wawrzeńczyce
Parafia
Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
epitafium Henryk Morstin
Miejsce przechowywania
prezbiterium, ściana północna
Identyfikator
DZIELO/01810
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
1922 rok
Technika i materiał
kamień, techniki kamieniarskie, złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 50 cm
wysokość – 40 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Opis

Tablica epitafijna w kształcie leżącego prostokąta, przymocowana do ściany czterema nitami, z zewnątrz ozdobionymi rozetkami. W polu złocona, kuta inskrypcja „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / Ś(WIĘTEJ) P(AMIĘCI) / HENRYK HRABIA MORSTIN / SODALIS MARIANUS / STAROSTA PRZEWORSKI RZESZOWSKI I SAMBORSKI / OBYWATEL ZIEMSKI / WIERNY SYN KOŚCIOŁA I OJCZYZNY / UR(ODZONY) 2. II. 1859. W KRAKOWIE ZMARŁ W IGOŁOMII 19. IX. 1922. / R(EQUIESCAT) I(N) P(ACE)”. Między pierwszym a drugim wierszem inskrypcji, kuty i złocony herb Leliwa. W tarczy o ściętych narożach głowicy i podstawie z języczkiem umieszczono godło herbu Leliwa: księżyc, a nad nim gwiazda. Na tarczy hełm z otwartą koroną i klejnotem w postaci czterech piór, na których położono gwiazdę.

Zarys problematyki artystycznej

Tablica epitafijna z 1922 roku została poświęcona Henrykowi Morstinowi (1859-1922), staroście przeworskiemu, rzeszowskiemu i samborskiemu. Epitafium charakteryzują prostota formy i oszczędność zastosowanych środków wyrazu, czym nawiązuje ono do szeregu podobnych dzieł kommemoratywnych z końca XIX i początku XX wieku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Epitafium z 1922 roku upamiętniające Henryka Morstina (1859-1922), starostę przeworskiego, rzeszowskiego i samborskiego.

Jak cytować?

Maria Działo, "Epitafium Henryka Morstina", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-henryka-morstina

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności