Tablica epitafijna w kształcie leżącego prostokąta, przymocowana do ściany czterema nitami, z zewnątrz ozdobionymi rozetkami. W polu złocona, kuta inskrypcja „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / Ś(WIĘTEJ) P(AMIĘCI) / HENRYK HRABIA MORSTIN / SODALIS MARIANUS / STAROSTA PRZEWORSKI RZESZOWSKI I SAMBORSKI / OBYWATEL ZIEMSKI / WIERNY SYN KOŚCIOŁA I OJCZYZNY / UR(ODZONY) 2. II. 1859. W KRAKOWIE ZMARŁ W IGOŁOMII 19. IX. 1922. / R(EQUIESCAT) I(N) P(ACE)”. Między pierwszym a drugim wierszem inskrypcji, kuty i złocony herb Leliwa. W tarczy o ściętych narożach głowicy i podstawie z języczkiem umieszczono godło herbu Leliwa: księżyc, a nad nim gwiazda. Na tarczy hełm z otwartą koroną i klejnotem w postaci czterech piór, na których położono gwiazdę.
Tablica epitafijna z 1922 roku została poświęcona Henrykowi Morstinowi (1859-1922), staroście przeworskiemu, rzeszowskiemu i samborskiemu. Epitafium charakteryzują prostota formy i oszczędność zastosowanych środków wyrazu, czym nawiązuje ono do szeregu podobnych dzieł kommemoratywnych z końca XIX i początku XX wieku.
Dobry.
Epitafium z 1922 roku upamiętniające Henryka Morstina (1859-1922), starostę przeworskiego, rzeszowskiego i samborskiego.
Maria Działo, "Epitafium Henryka Morstina", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-henryka-morstina