Ołtarz boczny

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Nowy Targ
Miejscowość
Klikuszowa
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Nowy Targ
Parafia
Św. Marcina
Miejsce przechowywania
nawa główna, południowa strona arkady tęczowej
Identyfikator
DZIELO/10560
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Technika i materiał
drewno cięte, rzeźbione, polichromowane, marmoryzowane, złocone, srebrzone
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Opis

Ołtarz architektoniczny, jednondygnacyjny, jednoosiowy, ze zwieńczeniem. Ołtarz prostopadłościenny, z drewnianą mensą i kamiennym portatylem. Retabulum na niewysokim cokole o zryzalitowanych, uskokowych bokach. Retabulum ujęte parą zdwojonych filarów z przylegającymi do nich od wewnętrznej strony wąskimi pilastrami oraz parą kolumn wspierających przerwane, wyłamujące się po środku belkowanie. Zwieńczenie w formie przerwanego przyczółka w kształcie trójkąta o wklęsłych ramionach.
Antependium, pośrodku z motywem płaskorzeźbionego monogramu IHS i gorejącego Serca Jezusa ujętego wieńcem srebrzonych obłoków i promienistą glorią. Powierzchnia boków płyciny antependium pokryta wicią akantową. W polach cokołu dolnej kondygnacji retabulum i w dolnej partii części środkowej retabulum oraz w części belkowania ornamentyka akantowa. W górnej partii części środkowej, po środku niewielki cokolik zdobiony fragmentem wici akantowej zwieńczony półkulą z kwiatonem ujętym parą antytetycznych wolut. Dolna kondygnacja retabulum ujęta parą ażurowych, akantowych uszaków. Boki górnej kondygnacji zdobione motywem ornamentu akantowego. Partie gzymsu z ornamentyką roślinną. Pole części środkowej dolnej kondygnacji w kształcie stojącego prostokąta ujętego srebrzona i złoconą ramą w formie półwałka, zdobioną motywem liści laurowych. W środku obraz Serce Jezusa. W zwieńczeniu rzeźbione popiersie Boga Ojca. Kondygnacja ta ujęta parą rzeźb św. Jana Chrzciciela po lewej stronie i św. Jana Ewangelisty po prawej. Po środku zwieńczenia figura Archanioła Michała. Na krawędziach przerwanego przyczółka para aniołków przyklękających na srebrzonych obłokach.
Struktura marmoryzowana w odcieniach brązów i szarości. Partie detalu architektonicznego i ornamentyka złocone i srebrzone.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Bardzo dobry. (konserwacja 2000?)

Streszczenie

Jeden z ołtarzy bocznych w kościele parafialnym w Klikuszowej wyróżnia od pozostałych, wykonanych w XIX wieku, barokowa struktura z przełomu XVII i XVIII wieku.

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Ołtarz boczny", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-168

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności