Zachariasz

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Kalwaria Zebrzydowska
Miejscowość
Brody
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Kalwaria Zebrzydowska
Parafia
Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Tagi
księga trybularz Zachariasz
Miejsce przechowywania
nawa główna
Identyfikator
DZIELO/00942
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Opis

Obraz w kształcie stojącego owalu, przedstawiający Zachariasza. Postać ukazana jest w centrum kompozycji, do wysokości kolan, zwrócona trzy czwarte w prawo, z głową skierowaną w lewo. W prawej dłoni trzyma trybularz, a w lewej otwartą księgę. Twarz podłużna, z wysoko zaznaczonym czołem, długim nosem, okolona bujną i siwą brodą. Ubrany jest w strój kapłana izraelskiego: białą suknię, białą tunikę z krótkimi i ozdobnymi rękawami, błękitny pas oraz oliwkowozielony płaszcz. Tło ciemnobrązowe, rozświetlone wokół głowy Zachariasza. Rama drewniana, fornirowana, politurowana.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz przedstawia Zachariasza, proroka, męża św. Elżbiety i ojca św. Jana Chrzciciela. Zachariasz nie uwierzył aniołowi, zapowiadającemu narodziny jego dziecka, dlatego stracił mowę aż do momentu obrzezania syna. W ikonografii ukazywany jest jako dojrzały mężczyzna, gdyż został ojcem w podeszłym wieku. Zazwyczaj jest ubrany w strój kapłana izraelskiego, może też w dłoni trzymać trybularz. Obraz należy do cyklu wizerunków rodziny Najświętszej Marii Panny umieszczonego w nawie głównej, w kościele w Brodach. Pozostałe wizerunki przedstawiają św. Joachima, św. Annę, św. Elżbietę, św. Józefa – oblubieńca Marii, a także kilka postaci ze Starego Testamentu: Jakuba (który opuścił swój kraj, podobnie jak Chrystus niebo), króla Dawida (jest prefiguracją Syna Bożego, bo zwyciężył Goliata, co zapowiadało tryumf Chrystusa nad szatanem) i Abrahama (ofiara Abrahama jest zapowiedzią ofiary krzyżowej). Część z obrazów została wymieniona na nowe, ale prawdopodobnie powielają one pierwotne tematy przedstawień.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dostateczny, drobne ubytki warstwy malarskiej, zabrudzenie powierzchni.

Streszczenie

Obraz z XVIII wieku, przedstawiający Zachariasza, proroka, męża św. Elżbiety i ojca św. Jana Chrzciciela. Należy do cyklu wizerunków rodziny Najświętszej Marii Panny oraz kilku postaci ze Starego Testamentu, będących prefiguracją Chrystusa, tj. Jakuba, Dawida i Abrahama. Obrazy znajdują się w nawie głównej kościoła w Brodach.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Jak cytować?

Maria Działo, "Zachariasz", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/zachariasz

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności