Obraz przedstawiający wizję św. Jana Kantego powstał w XVIII wieku.
Obraz w formie stojącego prostokąta ukazuje św. Jana Kantego modlącego się przed ołtarzem, nad którym ukazali się Matka Boska i Chrystus w sarkofagu. Święty w pozycji klęczącej, zwrócony jest w trzech czwartych w lewo, z uniesioną głową, lewą rękę kładzie na piersi, prawą wyciąga w bok. Twarz ma pociągłą, o dużych oczach, garbatym nosie i wąskich ustach, okoloną gęstą brodą i krótkimi włosami, z łysiną na głowie. Ubrany jest w czarną togę profesorską z czerwoną podszewką, białą załogą (pelerynką) i niebieskimi mankietami i kołnierzykiem. W prawym górnym rogu obrazu przedstawienie Marii w półpostaci z rękami złożonymi w geście modlitwy oraz Chrystusa Boleściwego w sarkofagu, ze stojącym przed nim kielichem, otoczonych obłokami. Na szacie Jana Kantego w prawym dolnym rogu leżą kwiaty lilii. Za nim, w lewym dolnym rogu herb Uniwersytetu Krakowskiego. Nadlatujący anioł podtrzymuje wieniec nad głową świętego. Nad nim dwie uskrzydlone główki anielskie. Scena ukazana na brązowym tle.
Święty Jan z Kęt pochodził z rodziny mieszczańskiej, studiował na Uniwersytecie Krakowskim, na którym uzyskał stopień magistra teologii i gdzie później wykładał. Uważany jest za jednego z najbardziej uczonych świętych polskich. W ikonografii przedstawiany jest w todze profesorskiej. Na obrazie w Trzemeśni wyobrażono herb Uniwersytetu Krakowskiego, aby podkreślić związek świętego z uczelnią. Omawiane dzieło odwołuje się do tradycji, według której Jan modlił się codziennie przed obrazem Chrystusa Bolesnego i Matki Boskiej (Misericordia Domini), znajdującym się nad wejściem do kolegium akademickiego. Wskazany obraz „Misericordia Domini” z XV wieku znajduje się obecnie w kościele akademickim św. Anny w Krakowie.
Obraz zdublowany, zabrudzony.
Obraz przedstawiający wizję św. Jana Kantego powstał w XVIII wieku. Omawiane dzieło odwołuje się do tradycji, według której Jan modlił się codziennie przed obrazem Chrystusa Bolesnego i Matki Boskiej (Misericordia Domini), który znajdował się nad wejściem do kolegium akademickiego.
Paulina Kluz, "Wizja św. Jana Kantego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/wizja-sw-jana-kantego