Wizja św. Jana Kantego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Trzemeśnia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Parafia św. Klemensa
Tagi
malarstwo barokowe Visio religiosa
Miejsce przechowywania
plebania
Identyfikator
DZIELO/17244
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 66,5 cm
wysokość – 86,5 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz przedstawiający wizję św. Jana Kantego powstał w XVIII wieku.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta ukazuje św. Jana Kantego modlącego się przed ołtarzem, nad którym ukazali się Matka Boska i Chrystus w sarkofagu. Święty w pozycji klęczącej, zwrócony jest w trzech czwartych w lewo, z uniesioną głową, lewą rękę kładzie na piersi, prawą wyciąga w bok. Twarz ma pociągłą, o dużych oczach, garbatym nosie i wąskich ustach, okoloną gęstą brodą i krótkimi włosami, z łysiną na głowie. Ubrany jest w czarną togę profesorską z czerwoną podszewką, białą załogą (pelerynką) i niebieskimi mankietami i kołnierzykiem. W prawym górnym rogu obrazu przedstawienie Marii w półpostaci z rękami złożonymi w geście modlitwy oraz Chrystusa Boleściwego w sarkofagu, ze stojącym przed nim kielichem, otoczonych obłokami. Na szacie Jana Kantego w prawym dolnym rogu leżą kwiaty lilii. Za nim, w lewym dolnym rogu herb Uniwersytetu Krakowskiego. Nadlatujący anioł podtrzymuje wieniec nad głową świętego. Nad nim dwie uskrzydlone główki anielskie. Scena ukazana na brązowym tle.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Jan z Kęt pochodził z rodziny mieszczańskiej, studiował na Uniwersytecie Krakowskim, na którym uzyskał stopień magistra teologii i gdzie później wykładał. Uważany jest za jednego z najbardziej uczonych świętych polskich. W ikonografii przedstawiany jest w todze profesorskiej. Na obrazie w Trzemeśni wyobrażono herb Uniwersytetu Krakowskiego, aby podkreślić związek świętego z uczelnią. Omawiane dzieło odwołuje się do tradycji, według której Jan modlił się codziennie przed obrazem Chrystusa Bolesnego i Matki Boskiej (Misericordia Domini), znajdującym się nad wejściem do kolegium akademickiego. Wskazany obraz „Misericordia Domini” z XV wieku znajduje się obecnie w kościele akademickim św. Anny w Krakowie.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Obraz zdublowany, zabrudzony.

Streszczenie

Obraz przedstawiający wizję św. Jana Kantego powstał w XVIII wieku. Omawiane dzieło odwołuje się do tradycji, według której Jan modlił się codziennie przed obrazem Chrystusa Bolesnego i Matki Boskiej (Misericordia Domini), który znajdował się nad wejściem do kolegium akademickiego.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Wizja św. Jana Kantego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/wizja-sw-jana-kantego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności