Ukrzyżowanie

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Zembrzyce
Miejscowość
Zembrzyce
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Narodzenia św. Jana Chrzciciela
Tagi
malarstwo XVII wieku Ukrzyżowanie
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/22379
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVII wiek
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz przedstawiający ukrzyżowanego Chrystusa został wykonany w XVII wieku i pochodzi z poprzedniej świątyni w Zembrzycach. Dzieło było dwukrotnie poddane konserwacji w 1812 oraz w 1989 roku.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, przedstawiający ukrzyżowanego Chrystusa. W centrum kompozycji jest ukazany Zbawiciel, przybity do krzyża trzema gwoździami. Ciało w dużym zwisie o wyraźnie podkreślonej muskulaturze, esowato wygięte, ręce ułożone na kształt litery „V”, głowa przechylona delikatnie na prawe ramię. Twarz podłużna z długim nosem, delikatnie rozchylonymi ustami, okolona średniej długości brodą. Włosy długie, opadające falami na piersi. Na głowie ma założoną koronę cierniową, a wokół niej biały nimb. Biodra opasa luźno przewiązane, białe perizonium z jednym końcem rozwianym wzdłuż lewego uda. Nad głową zawieszony jest titulus w formie białej banderoli z napisem w języku hebrajskim, greckim i łacińskim „IESVS NASA/RENVS REX / IVDAEORVM”. Chrystus ma zaznaczone na ciele liczne ślady męki i spływające obficie strużki krwi. U dołu obrazu widoczny jest pejzaż miejski, a po prawej stronie wysokie wzniesienie z przekrzywionym, niewielkim drzewem. Tło obrazu jest ciemne i pochmurne z księżycem po lewej stronie i słońcem po prawej, wyłaniającymi się z ciemnych obłoków. Na dole krzyża umieszczony jest napis: „Reno[vatum] A(nno) D(omini) 1812”, a na odwrociu „RENOVATUM / A(NNO) D(OMINI) 1989 / Z FUNDACJI KS(IĘDZA) PRAŁATA / BRONISŁAWA FIDELUSA / KANCLERZA KURII / RODEM Z ZEMBRZYC”. Obraz ujęty jest w drewnianą, profilowaną i złoconą ramę.

Streszczenie

Obraz przedstawiający ukrzyżowanego Chrystusa został wykonany w XVII wieku i pochodzi z poprzedniej świątyni w Zembrzycach. Dzieło było dwukrotnie poddane konserwacji w 1812 oraz w 1989 roku.

Jak cytować?

Maria Działo, "Ukrzyżowanie", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/ukrzyzowanie-6

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności