Święta Rodzina ze św. Janem Chrzcicielem i św. Franciszkiem z Asyżu

Pałac biskupi
DZIELO/20404
1611 rok
olej na płótnie; drewno, techniki stolarskie, złocenie
szerokość – 94 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 97 cm
Szerokość bez ramy – 73 cm
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Obraz przedstawiający Świętą Rodzinę ze św. Janem Chrzcicielem i św. Franciszkiem z Asyżu namalował Jacobus Pandulphus Pisaurensis w 1611 roku.

Obraz w formie stojącego prostokąta. Na pierwszym planie, w centrum siedzi na skrzyni Matka Boska, ukazana frontalnie, z głową skierowaną delikatnie w prawo. Lewą ręką przytrzymuje na kolanie otwartą księgę, prawą trzyma Dzieciątko, stojące po jej prawej na skrzyni. Twarz ma owalną, o pełnych policzkach, dużych, okrągłych oczach, łukowatych brwiach, długim nosie i małych, pełnych ustach; okoloną jasnobrązowymi włosami ukrytymi pod welonem. Wokół głowy nimb. Ubrana jest w jasnoróżową suknię, przepasaną w talii oraz brązowo-niebieski płaszcz zarzucony na głowę, opadający na ramiona i kolana. Dzieciątko ukazane frontalnie, w pozycji stojącej, w wykroku, unosi prawą ręką, lewą opuszcza w dół. Twarz ma owalną, o pełnych, zarumienionych policzkach, dużych, okrągłych oczach, krótkim nosie i małych, pełnych ustach; okoloną krótkimi, silnie kręconymi, jasnobrązowymi włosami. Wokół jego głowy gloria promienista. Dzieciątko ukazane jest jako nagie. Po lewej stronie Marii klęczy św. Jan Chrzciciel ukazany jako dziecko. Zwrócony jest w trzech czwartych w prawo, z pochyloną głową, ujmuje rękami księgę na kolanach Marii, którą czyta. Twarz ma owalną, o dużych, okrągłych oczach, krótkim nosie i małych, pełnych ustach; okoloną krótkimi, silnie kręconymi, jasnobrązowymi włosami. Wokół głowy nimb. Na ramiona i plecy ma narzucony czerwony płaszcz. Na drugim planie w lewej części obrazu ukazany św. Franciszek z Asyżu, zwrócony w trzech czwartych w lewo. Obie ręce ma uniesione, w lewej trzyma krzyżyk, prawą ma otwartą, ukazując stygmaty. Twarz ma szczupłą, o dużych, migdałowatych oczach, wąskim, długim nosie i pełnych ustach; okoloną krótką, ciemną brodą i włosami, z tonsurą. Wokół głowy ma nimb. Ubrany jest w brązowo-szary habit z kapturem. Na drugim planie w prawej części obrazu ukazany św. Józef, zwrócony w trzech czwartych w prawo, z prawą dłonią złożoną na piersi. Twarz ma szczupłą, o dojrzałych rysach, dużych oczach, garbatym nosie i pełnych ustach, okoloną krótkimi, siwymi brodą i włosami, z łysiną. Wokół głowy ma nimb. Ubrany jest w brunatną tunikę i jasnoczerwony płaszcz zarzucony na ramiona. W lewym górnym rogu obrazu, w tle podwieszona czerwona, fałdowana draperia, w prawym rogu w oddali widoczny pejzaż. W lewym dolnym rogu kompozycji, na skrzyni sygnatura: „IO'. JACOBVS PANDV/LPHVS PISAVRE[N]SIS / PINGEBAT. M.D.C.X.I”. Obraz ujęty profilowaną i złoconą ramą.

Pociemniały i zabrudzony werniks, krakelury.

Paulina Kluz, "Święta Rodzina ze św. Janem Chrzcicielem i św. Franciszkiem z Asyżu", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/swieta-rodzina-ze-sw-janem-chrzcicielem-i-sw-franciszkiem-z-asyzu