Św. Stanisław Kazimierczyk

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Czernichów
Miejscowość
Kamień
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Opieki Matki Boskiej
Tagi
felix saeculum cracoviae ikonografia świętych krakowscy święci
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/02061
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek (?)
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Justyna Kuska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Szczegółowe dzieje obrazu nie są znane.

Opis

Obraz w kształcie stojącego owalu, ujęty złoconą ramą dekorowaną akantowymi wolutami oraz rocaille'm. W centrum kompozycji ukazany św. Stanisław Kazimierczyk przedstawiony w półpostaci z ciałem zwróconym w lewą stronę. Postać klęczy przed pulpitem nakrytym czerwoną tkaniną, na którym ustawiono krucyfiks, otwartą księgę oraz czaszkę. Ręce postaci złożone w geście modlitwy, głowa pochylona nieco do przodu. Święty został przedstawiony jako dojrzały mężczyzna o szczupłej twarzy z dużymi, ciemnymi oczami oraz pełnymi ustami. Włosy z tonsurą jasno-brązowe. Taki sam, krótki zarost. Wokół głowy widoczny nimb. Postać ubrana jest w strój kanoników regularnych: czarną sutannę, białą komżę oraz czarny mucet z czerwonym podbiciem. W tle przedstawione szaro-złote obłoki oraz fragment podwieszonej kotary w kolorze morskiej zieleni (z lewej strony kompozycji).

Zarys problematyki artystycznej

Obraz przedstawia św. Stanisława Kazimierczyka. Żył on w XV wieku. Po ukończeniu szkoły parafialnej przy kościele Bożego Ciała w Krakowie uczył się w Akademii Krakowskiej. Następnie wstąpił do zakonu kanoników regularnych laterańskich, w którym po uzyskaniu święceń kapłańskich pełnił funkcję kaznodziei, przeora i spowiednika w krakowskim kościele Bożego Ciała. Był znany ze swojej nadzwyczajnej pobożności oraz czynienia cudów. Doświadczał stanów mistycznych oraz wizji z udziałem Matki Boskiej i św. Stanisława. Został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 1993 roku, jego kanonizacja nastąpiła 17 października 2010 roku. Na wyposażeniu kościoła Matki Boskiej w Kamieniu znajduje się również obraz przedstawiający Wizję św. Stanisława Kazimierczyka w otoczeniu kanoników regularnych konwentu krakowskiego wykonany przez malarza Jana Molgę w 1940 roku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Szczegółowe dzieje obrazu ani jego autor nie są znane. Obraz przedstawia św. Stanisława Kazimierczyka. Żył on w XV wieku. Po ukończeniu szkoły parafialnej przy kościele Bożego Ciała w Krakowie uczył się w Akademii Krakowskiej. Następnie wstąpił do zakonu kanoników regularnych laterańskich, w którym po uzyskaniu święceń kapłańskich pełnił funkcję kaznodziei, przeora i spowiednika w krakowskim kościele Bożego Ciała. Był znany ze swojej nadzwyczajnej pobożności oraz czynienia cudów. Doświadczał stanów mistycznych oraz wizji z udziałem Matki Boskiej i św. Stanisława. Został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 1993 roku, jego kanonizacja nastąpiła 17 października 2010 roku.

Bibliografia

Łatak Kazimierz, "Dzieje parafii i kościoła Opieki Matki Bożej w Kamieniu", Kraków 2010

Jak cytować?

Justyna Kuska, "Św. Stanisław Kazimierczyk", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-stanislaw-kazimierczyk-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności