Św. Rodzina

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Pcim
Miejscowość
Stróża
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Pcim
Parafia
Najświętszej Marii Panny Królowej Polski
Tagi
barok malarstwo barok malarstwo barokowe malarstwo XVIII wieku późny barok sztuka barokowa sztuka XVIII wieku
Miejsce przechowywania
wschodnia ściana prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/12748
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek (?)
Technika i materiał
olej na płótnie; drewno rzeźbione i złocone
Wymiary podstawowe
szerokość – 110 cm
wysokość – 150 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 120 cm
Szerokość bez ramy – 80 cm
Autor noty katalogowej
Justyna Kuska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Dzieje omawianego obrazu nie są bliżej znane. Dzieło jest znacznie starsze niż kościół Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Stróży, który został wybudowany w latach 1906-1909 i powstało najpewniej w XVIII wieku.

Opis

Obraz w kształcie pionowego owalu ujęty profilowaną, złoconą ramą. W centrum kompozycji przedstawienie Matki Boskiej z Dzieciątkiem i św. Józefem. Maria ukazana w pozycji siedzącej, w ujęciu do wysokości kolan, w trzech czwartych zwrócona w prawo. Rękami podtrzymuje Dzieciątko Jezus przytulone do jej prawego boku. Twarz Marii okrągła o pełnych, zaróżowionych policzkach i delikatnej, jasnej karnacji. Oczy przymknięte, usta niewielkie, w lekkim uśmiechu. Długie, jasnobrązowe włosy częściowo schowane pod jasnobłękitną chustą. Maria jest ubrana w jasnoróżową suknię z długimi, szerokimi rękawami i błękitny płaszcz z żółtą podszewką. Dzieciątko przedstawione w półpostaci, zwrócone w stronę Marii. Jego twarz o pełnym kształcie i jasnej karnacji ukazana z prawego profilu. Policzki lekko zaróżowione, usta przedstawione w delikatnym uśmiechu. Włosy jasne, lekko kręcone. Dzieciątko prawą ręką dotyka dekoltu Marii. Nieco z tyłu, z lewej strony kompozycji przedstawiono św. Józefa, ukazanego w półpostaci. Twarz o rysach starca, czoło wysokie, nos wydatny, lekko zakrzywiony, usta wąskie, w lekkim uśmiechu. Włosy i zarost świętego mają kolor ciemnobrązowy. Postać ubrana jest w ciemne szaty, w rękach trzyma owoce. Tło obrazu ciemne, utrzymane w chłodnych zielono-niebieskich odcieniach. Z prawej strony kompozycji widoczny fragment kolumny ustawionej na wysokim cokole.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz przedstawiający Świętą Rodzinę jest dobrej klasy dziełem późnobarokowym. Jego autor nie jest niestety znany. Dzieło powstało najprawdopodobniej w XVIII wieku. Obraz raczej nie pochodzi ze Stróży. Tutejszy kościół wybudowano w latach 1908-1909, a parafię erygowano dopiero w 1922 roku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry, po konserwacji. Widoczne uzupełnienie warstwy malarskiej wokół krawędzi obrazu.

Streszczenie

Dzieje obrazu przedstawiającego Świętą Rodzinę nie są bliżej znane. Jest to dobrej klasy dzieło późnobarokowe, wykonane przez nieznanego malarza, najprawdopodobniej w XVIII wieku. Obraz raczej nie pochodzi ze Stróży. Tutejszy kościół wybudowano w latach 1908-1909, a parafię erygowano dopiero w 1922 roku.

Bibliografia

Sadowski Piotr, "Gmina Pcim. Monografia geograficzno-historyczna", Pcim 2003

Jak cytować?

Justyna Kuska, "Św. Rodzina", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-rodzina

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności