Pierwotnie obraz ze św. Michałem Archaniołem przesłaniał wizerunek Matki Boskiej, który został przeniesiony do nowego kościoła. Dzieło zostało poddane konserwacji po 2008 roku.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta z dolną krawędzią wygiętą częściowo w łuk, zwieńczony łukiem nadwieszonym z uskokiem w profilowanej, złoconej ramie z przedstawieniem Michała Archanioła walczącego z szatanem ukazanym pod postacią ciemnobrązowego potwora o cechach ludzkich. W centrum kompozycji archanioł w momencie ataku unosi się powyżej szatana na rozpostartych skrzydłach. W prawej ręce trzyma skierowany ostrzem w stronę diabła miecz, w lewej łańcuch, którym ten jest spętany. Archanioł ma małą, owalną głowę z półprzymkniętymi oczami i wąskim nosem, jasne, falowane włosy rozwiewają się do tyłu. Jest ubrany w strój żołnierza rzymskiego: niebieski pancerz z naramiennikami założony na jasną tunikę i sandały wiązane pod kolanami; przepasany jest biegnącą ukośnie ciemnoróżową szarfą związaną na kokardę na lewym biodrze i przechodzącą pod lewym udem. Czerwony płaszcz zarzucony na lewe ramię rozwiewa się dynamicznymi fałdami po jego prawej stronie. W dolnej partii obrazu szatan zobrazowany został jako brązowy podobny do człowieka stwór, z lewą ręką przyciśniętą do twarzy i prawą odwiedzioną w bok. Wokół niego strzelają w górę płomienie. Tło utrzymane w ciepłej tonacji, wypełniające je brunatne chmury rozjaśniają się ku górze, gdzie unoszą się trzy główki anielskie.
Michał Archanioł, najważniejszy z aniołów, jest uważany za wodza zastępów anielskich, anioła sprawiedliwości. Trzymany przez niego miecz jest, tutaj dosłownym, narzędziem walki z szatanem.
Obraz ukazuje bardzo dynamiczny moment walki dobra pod postacią Michała Archanioła z wyłaniającym się z piekielnych czeluści stworem obrazującym szatana. Kompozycja jest wzorowana na obrazie Guida Reniego pod tym samym tytułem, z tym że we włoskim wzorze archanioł opiera stopę na szatanie o ciele muskularnego człowieka ze skrzydłami, podczas gdy tutaj unosi się ponad niewielkim, ciemnobrązowym, ukazanym do pasa stworem o cechach ludzkich. Natomiast całkowicie powtórzone zostały układ ciała głównej postaci, kolorystyka, nawet sposób ułożenia rozwiewającego się płaszcza i szarfy. Jednak mimo szczegółowości widocznej na przykład w precyzyjnym przedstawieniu sandałów lub ogniw łańcucha niewielkie zmiany w proporcji ciała archanioła spowodowały, że sprawia on wrażenie ciężkiego.
Obraz został poddany konserwacji po 2008 roku.
Obraz z przedstawieniem Michała Archanioła powstał pod koniec XVIII wieku do nowego ołtarza. Wzór ikonograficzny dla ujęcia stanowił obraz Guida Reniego pod tym samym tytułem.
Agata Felczyńska , "Św. Michał Archanioł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-michal-archaniol-11