Św. Michał Archanioł

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Sucha Beskidzka
Miejscowość
Sucha Beskidzka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
malarstwo religijne św. Michał Archanioł
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny lewy
Identyfikator
DZIELO/08364
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
koniec XVIII wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 143 cm
wysokość – 217 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Pierwotnie obraz ze św. Michałem Archaniołem przesłaniał wizerunek Matki Boskiej, który został przeniesiony do nowego kościoła. Dzieło zostało poddane konserwacji po 2008 roku.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta z dolną krawędzią wygiętą częściowo w łuk, zwieńczony łukiem nadwieszonym z uskokiem w profilowanej, złoconej ramie z przedstawieniem Michała Archanioła walczącego z szatanem ukazanym pod postacią ciemnobrązowego potwora o cechach ludzkich. W centrum kompozycji archanioł w momencie ataku unosi się powyżej szatana na rozpostartych skrzydłach. W prawej ręce trzyma skierowany ostrzem w stronę diabła miecz, w lewej łańcuch, którym ten jest spętany. Archanioł ma małą, owalną głowę z półprzymkniętymi oczami i wąskim nosem, jasne, falowane włosy rozwiewają się do tyłu. Jest ubrany w strój żołnierza rzymskiego: niebieski pancerz z naramiennikami założony na jasną tunikę i sandały wiązane pod kolanami; przepasany jest biegnącą ukośnie ciemnoróżową szarfą związaną na kokardę na lewym biodrze i przechodzącą pod lewym udem. Czerwony płaszcz zarzucony na lewe ramię rozwiewa się dynamicznymi fałdami po jego prawej stronie. W dolnej partii obrazu szatan zobrazowany został jako brązowy podobny do człowieka stwór, z lewą ręką przyciśniętą do twarzy i prawą odwiedzioną w bok. Wokół niego strzelają w górę płomienie. Tło utrzymane w ciepłej tonacji, wypełniające je brunatne chmury rozjaśniają się ku górze, gdzie unoszą się trzy główki anielskie.

Zarys problematyki artystycznej

Michał Archanioł, najważniejszy z aniołów, jest uważany za wodza zastępów anielskich, anioła sprawiedliwości. Trzymany przez niego miecz jest, tutaj dosłownym, narzędziem walki z szatanem.
Obraz ukazuje bardzo dynamiczny moment walki dobra pod postacią Michała Archanioła z wyłaniającym się z piekielnych czeluści stworem obrazującym szatana. Kompozycja jest wzorowana na obrazie Guida Reniego pod tym samym tytułem, z tym że we włoskim wzorze archanioł opiera stopę na szatanie o ciele muskularnego człowieka ze skrzydłami, podczas gdy tutaj unosi się ponad niewielkim, ciemnobrązowym, ukazanym do pasa stworem o cechach ludzkich. Natomiast całkowicie powtórzone zostały układ ciała głównej postaci, kolorystyka, nawet sposób ułożenia rozwiewającego się płaszcza i szarfy. Jednak mimo szczegółowości widocznej na przykład w precyzyjnym przedstawieniu sandałów lub ogniw łańcucha niewielkie zmiany w proporcji ciała archanioła spowodowały, że sprawia on wrażenie ciężkiego.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Obraz został poddany konserwacji po 2008 roku.

Streszczenie

Obraz z przedstawieniem Michała Archanioła powstał pod koniec XVIII wieku do nowego ołtarza. Wzór ikonograficzny dla ujęcia stanowił obraz Guida Reniego pod tym samym tytułem.

Bibliografia

Harasimczyk Jerzy Henryk , "Zespół klasztorno-kościelny Sucha Beskidzka", Krosno 2002
Harasimczyk Jerzy Henryk , "Sucha Beskidzka i okolice", Sucha Beskidzka 2004

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Św. Michał Archanioł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-michal-archaniol-11

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności