Św. Maciej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
oświęcimski
Gmina
Kęty
Miejscowość
Bielany
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Bielsko-Żywiecka
Parafia
Św. Macieja Apostoła
Tagi
malarstwo XVIII wieku sztuka drugiej połowy XVIII wieku
Miejsce przechowywania
druga kondygnacja ołtarza głównego
Identyfikator
DZIELO/24213
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz św. Macieja powstał w drugiej połowie XVIII wieku.

Opis

Obraz w formie zbliżonej do trapezu zamkniętego z dwóch stron łukiem falistym. W centrum święty ukazany w półpostaci, zwrócony w trzech czwartych w prawo. W prawej uniesionej ręce trzyma topór, w lewej opuszczonej w dół trzyma księgę. Twarz ma kwadratową, o dużych, migdałowatych oczach, nosie i pełnych ustach; okoloną długą, siwą brodą oraz krótkimi, siwymi włosami. Nad głową ma aureolę. Ubrany jest w luźną, czerwoną suknię, przepasaną w talii oraz ciemnoniebieski płaszcz zarzucony na plecy i prawe ramię, opadający z przodu postaci. Święty ukazany na ciemnobrązowym tle.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Maciej był jednym z apostołów. Został powołany na miejsce Judasza po wniebowstąpieniu Chrystusa. Według tradycji miał głosić Ewangelię w Judei, później w Etiopii i Kolchidzie. Poniósł śmierć męczeńską przez ukamienowanie i ścięcie toporem, dlatego ten stał się jego atrybutem.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Zabrudzenia, krakelury.

Streszczenie

Obraz św. Macieja powstał w drugiej połowie XVIII wieku. Święty został powołany na apostoła miejsce Judasza po wniebowstąpieniu Chrystusa. Poniósł śmierć męczeńską przez ukamienowanie i ścięcie toporem, dlatego ten stał się jego atrybutem.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Archiwum Parafii w Bielanach, Krzysztof Orlicki, Dzieje parafii świętego Macieja Apostoła w Bielanach (od powstania do I wojny światowej), Kraków 2008, mpis, s. 37.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Maciej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-maciej

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności