Obraz w kształcie stojącego prostokąta, w szerokiej, drewnianej ramie. Święty jest ukazany frontalnie, do kolan, w pozycji stojącej. Jego głowa jest mała, twarz owalna, oczy duże, okrągłe z wyraźnie zarysowanymi powiekami, wzrok skierowany na widza, nos prosty, usta małe. Twarz jest okolona długimi swobodnie spadającymi na ramiona pofalowanymi włosami. Głowę nakrywa mitra książęca w kolorze czerwonym, ze złotymi kabłąkami wysadzanymi kamieniami. Wokół głowy nieznacznie zaznaczony świetlisty nimb. Święty odziany jest w czerwony płaszcz podbity gronostajami, układający się dwiema pionowymi fałdami wokół wysuwających się spod płaszcza rąk. W prawej ręce trzyma krucyfiks i lilie, w lewej, opuszczonej nieco niżej dzierży berło. Na ramionach gronostajowa peleryna z brzegiem zaznaczonym lamówką i zawieszony na złotym łańcuchu owalny medalion z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, ponad pelerynką widoczny fragment spodniej szaty i kołnierzyk. Tło obrazu jednolite w kolorze brązowo-szarym.
Kanonizowany w 1602 roku św. Kazimierz został na obrazie w Rudawie przedstawiony w tradycyjny sposób jako młody książę, w królewskim płaszczu podbitym gronostajową podszewką, z mitrą na głowie wskazującą na dynastyczne pochodzenie, z berłem i krzyżem w ręku. Tego rodzaju wizerunki były rozpowszechnione w Rzymie w oficynie wydawniczej Jacopa Laury i w Kolonii, przez grafika Petera Overadta. W dotychczasowych opracowaniach obraz był wiązany z malarzem Michałem Stachowiczem. Jego autorstwo słusznie odrzucił Dominik Ziarnkowski.
Drobne ubytki płótna, przetarcia na brzegach, spękania i ubytki warstwy malarskiej, powierzchnia obrazu mocno zabrudzona;
obraz wymaga oczyszczenia, uzupełnienia ubytków, oczyszczenia powierzchni obrazu z zabrudzeń.
Rudnica Ewa, Inwentarz kościoła parafialnego p.w. Wszystkich Świętych w Rudawie, praca licencjacka napisana w Instytucie Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie pod kierunkiem dr. Józefa Skrabskiego, Kraków 2011.
Obraz ukazujący św. Kazimierza niesłusznie dotychczas przypisywany Michałowi Stachowiczowi powstał najprawdopodobniej w drugiej połowie XVIII wieku.
Józef Skrabski, Ewa Rudnicka, "Św. Kazimierz", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-kazimierz-3