Św. Katarzyna Aleksandryjska

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Maków Podhalański
Miejscowość
Maków Podhalański
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Parafia Przemienienia Pańskiego (Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin)
Tagi
malarstwo XVIII wieku św. Katarzyna Aleksandryjska
Miejsce przechowywania
nawa boczna
Identyfikator
DZIELO/03874
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVIII wiek
Technika i materiał
olej na płótnie; drewno, techniki stolarskie i snycerskie, złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 120 cm
wysokość – 240 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

W latach 1966-1967 obraz zdublowano na masę woskową, na nowe płótno. Zdjęto przemalowania, a ubytki uzupełniono.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym nadwieszonym utworzonym z dwóch akantowych wolut. W centrum postać św. Katarzyny zwróconej trzy czwarte w prawo; lewą rękę unosi, trzymając krzyżyk, prawą wyciąga ku stojącym w lewej części obrazu postaciom. Twarz pełna o podkreślonych łukach brwiowych i nosie; włosy upięte z tyłu głowy, dekorowane sznurami pereł, na głowie ma diadem. Święta ubrana jest w zieloną suknię spodnią, białą koszulę i różową spódnicę, złoty gorset, a także czerwony płaszcz podbity gronostajem, zapięty na lewym ramieniu fibulą. Poniżej, przy jej lewym boku leżą atrybuty męczeństwa: koło oraz miecz. Po lewej stronie grupa mężczyzn w turbanach na głowach. Poniżej siedzący starzec, trzymający na kolanach rozwinięty zwój. Scena na tle krajobrazu oraz skłębionego nieba, rozjaśnionego glorią wokół głowy świętej. W górnej części obrazu postacie anielskie. Kolorystyka dzieła intensywna, żywa utrzymana w odcieniach czerwieni i brązów. Rama drewniana, profilowana, złocona.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz został namalowany w XVIII wieku przez nieznanego artystę. Święta Katarzyna Aleksandryjska (zm. 305) jest patronką filozofów chrześcijańskich oraz uniwersytetów, ponieważ za życia miała otrzymać wysokie wykształcenie. Ukazana na obrazie historia wiążę się z dysputą zarządzoną przez Maksencjusza, pomiędzy św. Katarzyną a pogańskimi filozofami, która skończyła się ich nawróceniem. Przedstawia błogosławieństwo udzielone przez św. Katarzynę Aleksandryjską filozofom skazanym na śmierć. Sama święta zginęła śmiercią męczeńską na początku IV wieku, gdy odmówiła wykonania rozkazu cesarza Maksencjusza – złożenia ofiar pogańskim bogom. W omawianym dziele została ukazana ze złamanym kołem i mieczem, które nawiązują do jej męki. W trakcie tortury miażdżenia kołem sprawiła modlitwą, że rozpadło się ono w rękach oprawców. Ostatecznie została ścięta mieczem. Oba atrybuty są często wykorzystywane w ikonografii świętej.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Obraz po konserwacji.

Streszczenie

Obraz został namalowany w XVIII wieku przez nieznanego artystę. Przedstawia św. Katarzynę Aleksandryjską (zm. 305), patronkę filozofów chrześcijańskich oraz uniwersytetów. Ukazana na obrazie historia wiążę się z dysputą zarządzoną przez Maksencjusza, pomiędzy św. Katarzyną a pogańskimi filozofami, która skończyła się ich nawróceniem.

Bibliografia

Zbiciak Józef, "Św. Katarzyna Aleksandryjska. 1. Życie" , [w:] "Encyklopedia katolicka, t. 8" , Lublin 2000 , s. 986
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Katarzyna Aleksandryjska", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-katarzyna-aleksandryjska-5

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności