Obraz został namalowany w 1762 roku. W inwentarzu z 1786 roku opisano ołtarz z obrazem św. Katarzyny w pierwszej kondygnacji i przedstawieniem św. Wawrzyńca w zwieńczeniu.
Pole obrazowe w formie stojącego prostokąta. W centrum postać św. Katarzyny ujętej do kolan, ukazanej frontalnie, z głową zwróconą w prawo i przechyloną do tyłu, ze wzrokiem skierowanym przed siebie. W prawej, niesionej ręce trzyma palmę męczeństwa, w lewej, opuszczonej miecz, przed którym widać fragment złamanego koła. Twarz pociągła, pełna, o małych, ciemnych oczach, prostym nosie i niewielkich ustach. Na szyi i we włosach ma podwójny sznur korali, na głowie otwartą koronę. Święta jest ubrana w niebieską suknię z białym kołnierzem, dekorowaną na obszernych rękawach broszami spinającymi szarfy. Na ramiona narzucony ma jasnobrązowy płaszcz. Tło jasnoniebieskie, przy lewej krawędzi czarne skłębione chmury. Obraz oprawiony w szeroką ramę dekorowaną uskrzydlonymi główkami anielskimi.
Obraz przedstawia św. Katarzynę Aleksandryjską, patronkę filozofów chrześcijańskich oraz uniwersytetów, która za życia miała otrzymać wysokie wykształcenie. Zalicza się ją do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli. Katarzyna zginęła śmiercią męczeńską na początku IV wieku, gdy odmówiła wykonania rozkazu cesarza Maksencjusza – złożenia ofiar pogańskim bogom. W omawianym dziele została ukazana ze złamanym kołem i mieczem, które nawiązują do jej męczeńskiej śmierci. W trakcie tortury miażdżenia kołem sprawiła modlitwą, że rozpadło się ono w rękach oprawców. Ostatecznie została ścięta mieczem. Oba atrybuty są często wykorzystywane w ikonografii świętej.
Konserwowany w latach 1999-2000.
Osiemnastowieczny obraz przedstawia św. Katarzynę Aleksandryjską. Został namalowany w 1768 roku i ukazuje świętą z narzędziami, którymi ją katowano i palmą męczeństwa.
Agata Felczyńska, "Św. Katarzyna Aleksandryjska", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-katarzyna-aleksandryjska-10