Św. Jan Nepomucen

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Trzemeśnia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Parafia św. Klemensa
Tagi
malarstwo XVIII wieku
Miejsce przechowywania
kaplica boczna południowa
Identyfikator
DZIELO/17248
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku
Technika i materiał
olej na płótnie; drewno, techniki stolarskie, polichromowanie
Wymiary podstawowe
szerokość – 57 cm
wysokość – 68, 5 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 56,5 cm
Szerokość bez ramy – 45 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Obraz św. Jana Nepomucena powstał najpewniej w drugiej połowie XVIII wieku. Został wykonany przez malarza z ośrodka krakowskiego.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta z przedstawieniem św. Jana Nepomucena przed stołem. Święty ukazany do pasa, zwrócony w trzech czwartych w prawo, z pochyloną głową. Obie ugięte ręce opiera o blat, prawą dłoń kładzie na piersi, w lewej, wyciągniętej przed siebie trzyma krucyfiks. Twarz ma szczupłą, o dużych, półprzymkniętych oczach, wąskim nosie i pełnych ustach, okoloną krótką, ciemną brodą i brązowymi włosami, opadającymi na ramiona. Wokół głowy ma aureolę. Ubrany jest w białą komżę, z rękawami obszytymi koronką. Na ramiona ma narzuconą brązową almucję z kapturem, zawiązaną na piersi czerwonym sznurkiem z chwostami, pod szyją ma befkę. Na stoliku, przed świętym leży otwarta księga i czaszka. Postać ukazana na jasnobrązowym tle, rozjaśnionym w lewym górnym rogu obrazu, gdzie ukazano Oko Opatrzności w glorii i w otoczeniu gwiazd. W prawym górnym rogu obrazu namalowana podwieszona niebieska draperia. Obraz ujęty drewnianą, profilowaną ramą, polichromowaną w kolorze beżowym i brązowym.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz został prawdopodobnie wykonany przez jednego z malarzy działających w ośrodku krakowskim w drugiej połowie XVIII wieku. Sposób malowania omawianego dzieła bliski jest obrazom artystów takich jak Łukasz Orłowski, Kazimierz Mołodziński czy Mikołaj Janowski, dlatego najpewniej został namalowany przez malarza z ich kręgu.
Przedstawiony na obrazie św. Jan Nepomucen był kanonikiem kolegiaty św. Idziego w Pradze, dlatego ukazywany jest w stroju odpowiadającym tej godności. Zginął zrzucony z mostu Karola w Pradze do rzeki Wełtawy. Przyjmuje się, że powodem jego śmierci była odmowa ujawnienia tajemnicy spowiedzi, do której złamania zmuszał świętego król Wacław IV. Święty Jan Nepomucen ukazywany jest zazwyczaj z krucyfiksem w ręku. Na omawianym obrazie został przedstawiony jako pokutujący, czego symbolem jest czaszka.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Zły: warstwa malarska w całości spękana, łuszcząca się, silnie zabrudzona, przetarta w górnym prawym rogu. Ubytki i odpryski malatury w środkowej i dolnej partii obrazu. Sfalowane i przedziurawione płótno. Odspojenia ramy, przetarcia polichromii, drewnojady.

Streszczenie

Obraz św. Jana Nepomucena powstał najpewniej w drugiej połowie XVIII wieku. Został wykonany przez malarza z ośrodka krakowskiego. Przedstawiony na obrazie św. Jan Nepomucen był kanonikiem kolegiaty św. Idziego w Pradze, dlatego ukazywany jest w stroju odpowiadającym tej godności. Ukazywany jest zazwyczaj z krucyfiksem w ręku.

Bibliografia

"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016
Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Jan Nepomucen", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-nepomucen-25

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności