Św. Jakub Starszy

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Raciechowice
Miejscowość
Raciechowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Parafia Św. Jakuba Apostoła
Tagi
malarstwo barokowe
Miejsce przechowywania
ołtarz główny
Identyfikator
DZIELO/13951
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku (po 1748)
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 145 cm
wysokość – 205 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz św. Jakuba Apostoła powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XVIII wieku, a dokładniej po 1748 roku, gdyż nie został wymieniony w ołtarzu w aktach wizytacji z tego roku.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta. W centrum kompozycji ukazany w całej postaci św. Jakub Apostoł na tle rozległego pejzażu. Święty przedstawiony frontalnie, z głową skierowaną w prawo, w lewej opuszczonej ręce trzyma otwartą księgę z napisem „ET / IN IESUM / CHRISTVM / FILIVM / EIVS / VNICVM /DOMINVM / NOSTRVM”, w prawej, uniesionej ma drewnianą laskę z białą szarfą i zawieszonym bukłakiem. Święty został ukazany jako dojrzały mężczyzna o pociągłej twarzy, migdałowatych, ciemnych oczach, szerokim nosie i pełnych ustach; okolonej gęstą brodą i krótkimi ciemnobrązowymi włosami. Wokół głowy nimb promienisty. Ubrany jest w ciemnoniebieską tunikę sięgającą poniżej kolan, przewiązaną w talii szarfą, żółty płaszcz przerzucony diagonalnie z prawego ramienia na lewe przedramię, na plecy ma zarzucony kapelusz pielgrzymi, a na nogach wysokie buty. W tle górzysty pejzaż z rozległym jeziorem, ponad nim błękitne niebo wypełnione biało-różowymi, gęstymi obłokami.


Zarys problematyki artystycznej

Święty Jakub był rybakiem, bratem św. Jana Ewangelisty i synem Zebedeusza. Chrystus powołał go do grona uczniów w czasie połowu ryb (Mt 4, 21-22). Według średniowiecznej legendy św. Jakub został biskupem Jerozolimy, a po zesłaniu Ducha Świętego miał się udać do Hiszpanii. Jakub zginął ścięty mieczem na zlecenie Heroda Agryppy I. W VII wieku z Jerozolimy do Compostelli sprowadzono jego relikwie. W Santiago de Compostella została wybudowana poświęcona mu świątynia, która od średniowiecza stanowiła jedno z głównych centrów pielgrzymkowych w Europie. Świętego uznano za patrona pielgrzymów, dlatego ukazywany jest w odpowiednim stroju, z płaszczem, kapeluszem pielgrzymim, laską i bukłakiem.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Warstwa malarska zabrudzona, w prawej części obrazu widoczna naprawa płótna.

Streszczenie

Obraz św. Jakuba Apostoła powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XVIII wieku, a dokładniej po 1748 roku. Świętego uznano za patrona pielgrzymów, dlatego ukazywany jest w odpowiednim stroju, z płaszczem, kapeluszem pielgrzymim, laską i bukłakiem.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016
Cisowski Bartłomiej, Duda Marta, "Szlak architektury drewnianej. Małopolska", Kraków 2005
Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989
Biliński Piotr, "Raciechowice", Kraków 2003

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Jakub Starszy", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jakub-starszy-5

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności