Św. Andrzej Bobola

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Pcim
Miejscowość
Stróża
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Pcim
Parafia
Najświętszej Marii Panny Królowej Polski
Tagi
ikonografia świętych malarstwo XX wieku sztuka XX wieku
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/12749
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XX wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Justyna Kuska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Dzieje zabytku nie są znane.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, ujęty drewnianą, profilowaną i częściowo złoconą ramą. W centrum kompozycji ukazany św. Andrzej Bobola przedstawiony w popiersiu z głową lekko przechyloną w prawo. Odziany w czarną sutannę, spod której wystaje biała koloratka. Święty ma pociągłą twarz, wąskie usta i długi, prosty nos. Brązowe oczy postaci skierowane są ku górze. Święty ma krótką siwą brodę oraz lekko falowane włosy w tym samym kolorze. Wokół głowy postaci znajduje się świetlisty nimb. Tło kompozycji jest gładkie, utrzymane w odcieniach ciemnego brązu.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz przedstawia św. Andrzeja Bobolę – jezuitę, misjonarza i męczennika, jednego z patronów Polski. Święty Andrzej Bobola urodził się w 1591 w Strachocinie, zmarł w 1657 roku w Janowie Poleskim. Pochodził ze szlacheckiej rodziny, w wieku 20 lat wstąpił do zakonu jezuitów w Wilnie. Był utalentowanym kaznodzieją, nazywano go apostołem Polesia. Poniósł śmierć męczeńską z rąk Kozaków na rynku Janowa Poleskiego. Kult Andrzeja Boboli rozwijał się w Polsce, Niemczech oraz Austrii od początku XVIII wieku. W ikonografii najpierw przedstawiano go w otoczeniu lub na tle scen męczeństwa, z szablami wbitymi w kark i lewą rękę. Od XIX wieku postać występuje bez towarzyszących mu wcześniej scen. Rysy twarzy, także na wizerunku ze Stróży, odwzorowane bywają najczęściej z grafiki rzymskiego artysty Girolama Rossiego.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Spękania i pociemnienie warstwy malarskiej.

Streszczenie

Omawiany obraz jest dziełem nieznanego autorstwa powstałym w XX wieku. Przedstawia św. Andrzeja Bobolę – jezuitę, misjonarza i męczennika, jednego z patronów Polski. Święty Andrzej Bobola urodził się w 1591 w Strachocinie, zmarł śmiercią męczeńską w 1657 roku w Janowie Poleskim. Jego kult rozwijał się w Polsce, Niemczech oraz Austrii od początku XVIII wieku. W ikonografii najpierw przedstawiano go w otoczeniu lub na tle scen męczeństwa, z szablami wbitymi w kark i lewą rękę. Od XIX wieku postać występuje bez towarzyszących mu wcześniej scen. Rysy twarzy, także na wizerunku ze Stróży, odwzorowane bywają najczęściej z grafiki rzymskiego artysty Girolama Rossiego.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Justyna Kuska, "Św. Andrzej Bobola", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-andrzej-bobola-3

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności