Dzieje zabytku nie są znane.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta, ujęty drewnianą, profilowaną i częściowo złoconą ramą. W centrum kompozycji ukazany św. Andrzej Bobola przedstawiony w popiersiu z głową lekko przechyloną w prawo. Odziany w czarną sutannę, spod której wystaje biała koloratka. Święty ma pociągłą twarz, wąskie usta i długi, prosty nos. Brązowe oczy postaci skierowane są ku górze. Święty ma krótką siwą brodę oraz lekko falowane włosy w tym samym kolorze. Wokół głowy postaci znajduje się świetlisty nimb. Tło kompozycji jest gładkie, utrzymane w odcieniach ciemnego brązu.
Obraz przedstawia św. Andrzeja Bobolę – jezuitę, misjonarza i męczennika, jednego z patronów Polski. Święty Andrzej Bobola urodził się w 1591 w Strachocinie, zmarł w 1657 roku w Janowie Poleskim. Pochodził ze szlacheckiej rodziny, w wieku 20 lat wstąpił do zakonu jezuitów w Wilnie. Był utalentowanym kaznodzieją, nazywano go apostołem Polesia. Poniósł śmierć męczeńską z rąk Kozaków na rynku Janowa Poleskiego. Kult Andrzeja Boboli rozwijał się w Polsce, Niemczech oraz Austrii od początku XVIII wieku. W ikonografii najpierw przedstawiano go w otoczeniu lub na tle scen męczeństwa, z szablami wbitymi w kark i lewą rękę. Od XIX wieku postać występuje bez towarzyszących mu wcześniej scen. Rysy twarzy, także na wizerunku ze Stróży, odwzorowane bywają najczęściej z grafiki rzymskiego artysty Girolama Rossiego.
Spękania i pociemnienie warstwy malarskiej.
Omawiany obraz jest dziełem nieznanego autorstwa powstałym w XX wieku. Przedstawia św. Andrzeja Bobolę – jezuitę, misjonarza i męczennika, jednego z patronów Polski. Święty Andrzej Bobola urodził się w 1591 w Strachocinie, zmarł śmiercią męczeńską w 1657 roku w Janowie Poleskim. Jego kult rozwijał się w Polsce, Niemczech oraz Austrii od początku XVIII wieku. W ikonografii najpierw przedstawiano go w otoczeniu lub na tle scen męczeństwa, z szablami wbitymi w kark i lewą rękę. Od XIX wieku postać występuje bez towarzyszących mu wcześniej scen. Rysy twarzy, także na wizerunku ze Stróży, odwzorowane bywają najczęściej z grafiki rzymskiego artysty Girolama Rossiego.
Justyna Kuska, "Św. Andrzej Bobola", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-andrzej-bobola-3