Stacje drogi krzyżowej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Trzemeśnia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Parafia św. Klemensa
Tagi
malarstwo XX wieku Męka Pańska stacje drogi krzyżowej
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/14701
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XX wieku
Technika i materiał
olej na płótnie; drewno, techniki stolarskie, polichromowanie, złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 70 cm
wysokość – 111,5 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 75 cm
Szerokość bez ramy – 56 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Stacje drogi krzyżowej w Trzemeśni zostały wykonane zapewne w pierwszej połowie XX wieku.

Opis

Stacje drogi krzyżowej w formie prostokąta stojącego, ujęte profilowaną ramą, zwieńczoną szczytem z krzyżem oraz napisem „St(acja)” i cyfrą rzymską. Kompozycja przedstawień wielopostaciowa, dynamiczna. Sceny ukazane na tle pejzażu, niektóre z fragmentem architektury. Chrystus na każdym z obrazów przedstawiony w różowej tunice i niebieskim płaszczu, z koroną cierniową na głowie i nimbem lub w białym perizonium.


Zarys problematyki artystycznej

Stacje drogi krzyżowej tworzy 14 krzyżyków bądź obrazów ilustrujących poszczególne etapy męki Chrystusa, począwszy od sądu Piłata po złożenie Jezusa w grobie. Wierni po przejściu przez wszystkie stacje dostępują odpustów. Według tradycji zapoczątkowała je sama Matka Boska, która po śmierci Syna przeszła śladami Chrystusa przez jego drogę krzyżową, opłakując wszystkie jej etapy. Droga krzyżowa znana jest od XIII wieku, natomiast rozpowszechnili ją franciszkanie, którzy utworzyli pierwsze stacje w Jerozolimie, następnie przeszczepili zwyczaj ich wznoszenia i związane z nimi nabożeństwo do Europy, tworząc je w swoich klasztorach. Dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku za odprawianie drogi krzyżowej zaczęto udzielać odpustów.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Ubytki i uszkodzenia mechaniczne niektórych ram, przetarcia polichromii; zabrudzenia.

Streszczenie

Stacje drogi krzyżowej w Trzemeśni zostały wykonane zapewne w pierwszej połowie XX wieku. Tworzy 14 krzyżyków bądź obrazów ilustrujących poszczególne etapy męki Chrystusa, począwszy od sądu Piłata po złożenie Jezusa w grobie. Wierni po przejściu przez wszystkie stacje dostępują odpustów.

Bibliografia

Nowowiejski Antoni, "Wykład liturgii Kościoła katolickiego", Warszawa 1893

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Stacje drogi krzyżowej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/stacje-drogi-krzyzowej-34

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności