Rzeźba Chrystusa Zmartywchwstałego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
oświęcimski
Gmina
Zator
Miejscowość
Zator
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Zator
Parafia
Św. Wojciecha i św. Jerzego
Miejsce przechowywania
Zator - Ośrodek "Caritas" Archidiecezji Krakowskiej (strych)
Identyfikator
DZIELO/09792
Kategoria
rzeźba
Ilość
1
Czas powstania
około 1470 roku
Technika i materiał
rzeźbienie, polichromowanie
Wymiary podstawowe
wysokość – 100 cm
Inne wymiary – wysokoscBezRamy: wysokoscFigury: szerkoscBezRamy: szerokoscFigury: wymiarPodstawy: srednica: srednicaCzary: szerokoscRam:
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Rzeźba sprawiona do kościoła w Zatorze.

Opis

Rzeźba pełnoplastyczna, z tyłu opracowana, drążona wewnątrz, ustawiona na wielobocznej podstawie. Chrystus ukazany frontalnie, w pozycji stojącej, w lekkim kontrapoście, z prawą stopą wysuniętą do przodu, korpus przechylony w lewą stronę, prawy bark podniesiony wyżej od lewego. Prawa ręka wzniesiona ku górze w geście błogosławieństwa, lewa mocno przylega do ciała w okolicy żeber, ugięta w łokciu, w której trzyma drzewce proporca. Twarz pociągła o karnacji cielistej, z zaróżowionymi policzkami, wysokie czoło, szeroko rozstawione, podłużne oczy ze źrenicami i zarysowaną powieką, zaznaczone brwi cienką kreską, długi, prosty nos, wąskie usta. Okala ją zarost oraz długie, gładkie, delikatnie sfalowane włosy, z przedziałkiem, zasłaniające uszy i opadające na kark oraz plecy. W prawym boku i na stopach wyraźne rany. Odziany jest w szatę upiętą pod szyją, w czerwonym kolorze z ciemno- granatową podszewką i złotą lamówką, odsłaniającą tors i wklęsły brzuch, z prawą połą przerzuconą z przodu pod prawą ręką i zawiniętą wokół lewego przedramienia. Fałdy płaszcza są załamane ostro, diagonalnie i nieckowato. Na boku, stopie i lewej ręce zaznaczone rany.

Zarys problematyki artystycznej

Rzeźba jest wczesnym przykładem przedstawienia Chrystusa Zmartwychwstałego z tzw. ciemnego okresu (1440-1477), powstałym w jednym z warsztatów krakowskich.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Widoczne ubytki w partii fałd płaszcza, ślady po drewnojadach, w wielu miejscach ubytki warstwy malarskiej, szczególnie wyraźne złuszczenia w okolicach twarzy. Konserwowana w roku 1964 przez E. Michalskiego (ASP Kraków) – usunięcie późniejszych przekształceń i rekonstrukcja przedstawienia jako Chrystusa Zmartwychwstałego.

Streszczenie

Rzeźba drewniana, polichromowana, złocona; pełnoplastyczna, z tyłu opracowana, dzieło warsztatu krakowskiego z około 1470 roku.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Horzela Dobrosława, "Późnogotycka rzeźba drewniana w Małopolsce około 1440-1477", Kraków 2012

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Rzeźba Chrystusa Zmartywchwstałego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/rzezba-chrystusa-zmartywchwstalego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności