Portret Józefa Szujskiego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Miejsce przechowywania
Pałac biskupi
Identyfikator
DZIELO/18490
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1899 rok
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 51 cm
wysokość – 64 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 53,5 cm
Szerokość bez ramy – 41 cm
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Wszystkie prawa zastrzeżone

Dzieje zabytku

Z kolekcji kardynała Jana Puzyny.

Opis

Obraz w kształcie owalu wizerunkiem Józefa Szujskiego, sportretowanego w białej koszuli, w garniturze i z muchą. Historyk ma podłużną twarz, małe jasne oczy, długi nos i zarost zakrywający niemal całkowicie usta. Jasnobrązowe oczy ma zaczesane do tyłu, na nosie okulary. Tło obrazu ciemne, wzdłuż dolnej krawędzi napis „*1835 JÓZEF SZUJSKI +1883”.

Zarys problematyki artystycznej

Portret Józefa Szujskiego, historyka zmarłego w 1883 roku został namalowany według ryciny opublikowanej w Tygodniku Ilustrowanym z 1883 roku (nr 6), wykonanej zapewne z fotografii.

Streszczenie

Portret Józefa Szujskiego, historyka zmarłego w 1883 roku został namalowany przez Jana Bąkowskiego w 1899 roku według ryciny opublikowanej w Tygodniku Ilustrowanym z 1883 roku, wykonanej zapewne z fotografii.

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Portret Józefa Szujskiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-jozefa-szujskiego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności