Portret Andrzeja Krupeckiego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Anny
Kościół
Św. Anny
Tagi
malarstwo barokowe
Miejsce przechowywania
zakrystia
Identyfikator
DZIELO/20534
Kategoria
obraz
Czas powstania
po 1725 roku
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 72 cm
Szerokość bez ramy – 59 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Portret powstał zapewne po śmierci Andrzeja Krupeckiego w 1725 roku, filozofa i prawnika, zasłużonego kanonika kolegiaty św. Anny i rektora Uniwersytetu Krakowskiego.

Opis

Obraz w kształcie owalu, w profilowanej ramie, zwieńczonej motywem rocaille'ów. Na obrazie mężczyzna ubrany w białą komżę z koronkowymi mankietami, czerwony mucet i zielony płaszcz przewiązany czerwoną wstążką na prawym przedramieniu, z białymi befkami, z modlitewnikiem w ręku. W lewej górnej części obrazu napis „M(agister) ANDREAS / KRUPECKI / U(triusque) I(uris) D(octor) Can(onicus) Cath(edralis) / Crac(acoviensis) Uniu(erisitatis) Senior Pa/ter Eccl(lesiae) Coll(egiatae) S(antae) Annae / magnus Benefactor obiit / A(nno) 1725. Die 27 Aprilis.”.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz utrzymany w nietypowej konwencji dla galerii zasłużonych kanoników kolegiaty uniwersyteckiej św. Anny. Andrzej Krupecki został przedstawiony w stroju duchownego, w komży i mucecie. Portretowani w galerii kanonicy najczęściej ukazywani byli w uniwersyteckich togach. Poziom artystyczny dzieła wskazuje na artystę o raczej przeciętnych umiejętnościach zawodowych.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry; płótno miejscami przetarte, zabrudzone.

Streszczenie

Portret Andrzeja Krupeckiego powstał zapewne po jego śmierci w 1725 roku. Przedstawia ukazanego w stroju duchownym zasłużonego kanonika kolegiaty św. Anny, ale i rektora Uniwersytetu Krakowskiego.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 4: Miasto Kraków, cz. 2: Kościoły i klasztory śródmieścia, z. 1", Warszawa 1971

Osoby związane z dziełem

Inne dzieła z tego roku

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Portret Andrzeja Krupeckiego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-andrzeja-krupeckiego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności