Pietà

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Tagi
malarstwo XVII wieku Pietà
Miejsce przechowywania
Pałac biskupi
Identyfikator
DZIELO/19992
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVII wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 99 cm
wysokość – 126 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 113 cm
Szerokość bez ramy – 81 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Obraz Piety został wykonany prawdopodobnie w XVII wieku. Został podarowany kardynałowi Franciszkowi Macharskiemu przez arcybiskupa Mariana Jaworskiego dnia 11 czerwca 1993.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta. W centrum ukazana Matka Boska podtrzymująca przy swoim prawym boku opadające bezwładnie ciało Chrystusa. Maria w pozycji siedzącej, zwrócona w trzech czwartych w lewo, z głową skierowaną w prawo, lewą rękę kładzie na wyciągniętej na jej kolanach ręce Chrystusa, prawą przytrzymuje jego ciało. Twarz ma pociągłą, o dużych, okrągłych i skierowanych w dół oczach, prostym nosie i małych ustach. Wokół jej głowy nimb promienisty. Ubrana jest w bladoróżową suknię oraz niebieski płaszcz zarzucony na głowę, ramiona i kolana. Chrystus ukazany w pozycji siedzącej z bezwładnie opadającymi torsem, głową, i nogami, ręce ma rozłożone na boki, podtrzymywane przez Marię. Zwrócony jest w trzech czwartych w prawo, z głową opadającą na lewą stronę. Twarz ma pociągłą, o zamkniętych oczach i długim nosie, okoloną krótkimi, brązowymi brodą i włosami. Ciało ma szczupłe i smukłe, o delikatnie zaznaczonej muskulaturze ciała, z zaznaczonymi śladami męki. Przez biodra ma przewiązane krótkie, białe perizonium. Postacie ukazane na tle zachmurzonego nieba, rozjaśnionego wokół głowy Marii. Obraz ujęty profilowaną ramą, polichromowaną w kolorze szarym.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Ściemniały i zabrudzony werniks, krakelury.

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Pietà", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/pieta-15

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności