Ołtarz główny

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
chrzanowski
Gmina
Babice
Miejscowość
Mętków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Babice
Parafia
Matki Boskiej Częstochowskiej
Tagi
ołtarz główny sztuka XVIII wieku
Miejsce przechowywania
prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/03920
Kategoria
ołtarz
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńśka
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Ołtarz został przeniesiony z Niegowici wraz z całym kościołem i zrekonstruowany w 1976 roku. W latach 1976-1977 zakupiono tabernakulum. W 2011 roku rozpoczęto jego renowację, którą ukończono dwa lata później.

Opis

Nastawa ołtarzowa jednoosiowa, jednokondygnacyjna ze zwieńczeniem, na podwójnym cokole. W partii cokołu prostokątne płyciny, z których wewnętrzne są wypełnione wotami. Mensa drewniana, wklęsło-wypukła. Kondygnacja nastawy ujęta szerokimi pilastrami o kapitelach zdobionych liśćmi akantu ustawionymi skośnie oraz stojącą przed nimi parą kolumn. Podpory dźwigają fragmenty pełnego belkowania wyłamanego na ich osiach; przerwanego nad polem środkowym. Kolumny podtrzymują przerwany przyczółek, na którym ustawiono fragmenty dekoracji rokokowej. Podpory ustawione zostały na profilowanych cokołach, po ich wewnętrznych stronach figury św. Piotra po lewej i św. Pawła po prawej stronie. W polu środkowym obraz z przedstawieniem Matki Boskiej Częstochowskiej w profilowanej ramie w kształcie stojącego prostokąta Nad nia kartusz z napisem „Regina Poloniae / ora pro nobis”. Kondygnacje ujmują uszaki z płomienistego rocaille’a. Zwieńczenie tworzy rzeźbiarska grupa Trójcy świętej na obłokach, między którymi unoszą się uskrzydlone główki anielskie. Struktura polichromowana na kremowo, kolumny złocone, detale, profile i ornamenty złocone i srebrzone.

Zarys problematyki artystycznej

Ołtarz główny został przeniesiony wraz z całym kościołem z Niegowici, jednak, według badaczy, począkowo niepoprawnie zrekonstruowany. Z oryginalnej nastawy wykorzystano jedynie fragmenty i połączono je z elementami pochodzącymi z ołtarzy bocznych. Przed przeniesieniem ołtarz opisywany był jako późnobarokowy, wolnostojący, jednokondygnacyjny, ze zwieńczeniem. Pole główne wypełniał obraz Matki Boskiej ze złożonymi do modlitwy rękami adorowany przez anioły. Później przesłonięto go obrazem z wizerunkiem św. Józefa z Dzieciątkiem ujętego rzeźbami św. Piotra i św. Pawła. Rzeźby te znajdowały się do 2011 roku po dwóch strona prezbiterium.
Ołtarz został przebudowany do obecnego stanu podczas konserwacji po 2011 roku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

W 2011 roku rozpoczęto renowację ołtarza, którą ukończono dwa lata później.

Streszczenie

Ołtarz główny został wykonany w drugiej połowie XVIII wieku i przeniesiony w latach siedemdziesiatych XX wieku wraz z całym kościołem z Niegowici do Metkowa. Został jednak niepoprawnie zrekonstruowany. Z oryginalnej nastawy wykorzystano jedynie fragmenty i połączono je z elementami pochodzącymi z ołtarzy bocznych. Jego kształt zmienił się podczas konserwacji w latach 2011-2013.

ŹRÓDŁA ARCHIWALNE

Kronika parafialna.

Ewa Skotniczna, Wyposażenie kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Mętkowie. Problematyka z zakresu historii sztuki i konserwacji, Kraków 2012 (praca magisterska).

Jak cytować?

Agata Felczyńśka , "Ołtarz główny", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-glowny-31

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności