Ołtarz boczny św. Anny Samotrzeć

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
chrzanowski
Gmina
Babice
Miejscowość
Mętków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Babice
Parafia
Matki Boskiej Częstochowskiej
Miejsce przechowywania
nawa
Identyfikator
DZIELO/25275
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XVIII wieku; XX wiek
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Ołtarz został przeniesiony z kościoła w Niegowici i nieprawidłowo zrekonstruowany z elementów oryginalnych oraz nowo wykonanych. Kolejnej rekonstrukcji dokonano około 2011 roku.

Opis

Ołtarz architektoniczny, jednokondygnacyjny, jednoosiowy ze zwieńczeniem i drewnianą, sarkofagową mensą. Na mensie ołtarza kremowe tabernakulum w formie prostopadłościennej szafki, ujęte parą jońskich, złoconych półkolumienek, stojących na profilowanym cokoliku, wspierających belkowanie przechodzące nad polem centralnym w łuk. Drzwiczki w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem pełnym zdobione płaskorzeźbionym motywem kielicha z hostią w glorii. Retabulum ołtarzowe na cokole, ujęte parą kolumn kompozytowych o spiralnie skręconych trzonach. Podpory wspierają wyłamujące się ponad nimi oraz między nimi belkowanie o wysuniętym gzymsie, podtrzymujące przerwane fragmenty przyczółka. Pole środkowe w formie wnęki w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem nadwieszonym z obrazem św. Anny Samotrzeć. Ujmuje ją para figur ustawionych na wysokich, zdwojonych cokołach. Postać z lewej strony trzyma berło, postać z prawej jabłko królewskie. Zwieńczenie w formie stojącego owalu ujętego skłębionymi obłokami i szeroką glorią promienistą. W polu przedstawienie Matki Boskiej ujęte główkami anielskimi i parą putt.
Pola cokołu dekorowane płycinami. Na trzonach kolumn retabulum spiralnie oplatająca je wić roślinna. Wewnętrzne fragmenty wyłamanego gzymsu podtrzymują konsole, pod którymi podwieszono bukiety kwiatów. Struktura ołtarza polichromowana z imitacją marmoryzacji w odcieniach białym i kremowym, tło głowic kolumn czerwone, dekoracje i profile złocone i srebrzone.

Streszczenie

Barokowy w wyrazie ołtarz boczny św. Anny Samotrzeć został przeniesiony z kościoła w Niegowici i nieprawidłowo zrekonstruowany z elementów oryginalnych oraz nowo wykonanych. Kolejnej rekonstrukcji dokonano około 2011 roku.

Jak cytować?

Agata Felczyńska , "Ołtarz boczny św. Anny Samotrzeć", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-sw-anny-samotrzec

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności