Ołtarz główny

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Dobczyce
Miejscowość
Dobczyce
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych
Tagi
ołtarz główny tabernakulum
Miejsce przechowywania
Kościół
Identyfikator
DZIELO/12870
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
1851 rok (?)
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa 4.0

Opis

Ołtarz architektoniczny, przyścienny, jednokondygnacyjny, jednoosiowy, w formie aediculi. Mensa prostopadłościenna, na niej tabernakulum w formie zbliżonej do prostopadłościennej skrzynki o wypukłej ściance frontowej ustawione na tle ścianki z tronem wystawienia ujętym ramką zamkniętą łukiem nadwieszonym. Drzwiczki tabernakulum dekorowane kielichem z hostią, ujęte wolutami. Tron wystawienia oraz ściankę flankują kręcone kolumny podtrzymujące wyłamane na ich osiach belkowanie. Niszę wypełnia pasyjka na tle kół dekorowanych liliami, po jej dwóch stronach klęczące anioły trzymające kielichy. Tabernakulum polichromowane na kolor jasnoszary, fryz ciemnoszary, profile złocone.
Nastawa na wysokim cokole dekorowanym prostokątnymi płycinami z dekoracją. W polu głównym rama w kształcie stojącego prostokąta, a w niej obraz z przedstawieniem św. Jana Chrzciciela. Pole flankowane zakończonymi kapitelami, kanelowanymi pilastrami podtrzymującymi wyłamane nad polem centralnym belkowanie. Na osiach zewnętrznych prostokątne płyciny. Całość zwieńczona trójkątnym przyczółkiem z polem wypełnionym wieńcem i glorią promienistą z wiązkami prostych promieni przedzielonymi pojedynczymi, falistymi. Na skrajnych fragmentach belkowania wazony.
Na zewnętrznych płycinach uskrzydlone aniołki na chmurach, fryz z dekoracją z naprzemiennie umieszczonych wieńców i palmet poniżej perełkowania, krawędzie zwieńczenia podkreślone rzędami listków.
Struktura w kolorze jasnoszarym, płyciny ciemnoszare, profile, ornamenty i dekoracje złocone i srebrzone.

Zarys problematyki artystycznej

Klasycystyczny.

Streszczenie

Ołtarz głowny w stylu klasycystycznym wykonał w 1851 roku Kajetan Domasiewicz z Nowego Sącza.

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Ołtarz główny", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-glowny-102

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności