Ołtarz boczny św. Franciszka z Asyżu

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Dobczyce
Miejscowość
Dobczyce
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych
Miejsce przechowywania
nawa główna, strona północna
Identyfikator
DZIELO/10957
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
XVIII/XIX wiek
Technika i materiał
drewno; techniki stolarskie, rzeźbienie, marmoryzacja, laserunek, złocenie, srebrzenie
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Ołtarz ufundowany do starszego kościoła wznoszącego się na tym samym miejscu co obecny, wzniesiony w latach 1828-1834 roku.

Opis

Ołtarz drewniany, architektoniczny, z wydzieloną częścią cokołową, jednoosiowy, jednokondygnacyjny, ze zwieńczeniem. Mensa drewniana z portatylem, tumbowa. Antependium zdobione złoconym obramieniem w polu którego rzeźbiony krzyżyk grecki ujęty rombem. Na mensie tabernakulum w formie prostopadłościennej skrzynki na niskim cokole, o wypukłej ściance frontowej, ujęte dwoma ustawionymi ukośnie pilastrami, zwieńczone profilowanym gzymsem. Trzony pilastrów zdobione karbowaną wstęgą z podwieszonymi kampanulami. Na ściance frontowej drzwiczki w kształcie stojącego prostokąta zamknięte łukiem nadwieszonym, ujęte profilowaną ramą. W polu płaskorzeźbiony kielich z hostią wśród promieni nierównej długości. W przyłuczach ścianki frontowej dekoracja złożona z gałązek i kiści winogron, pośrodku uskrzydlona główka anielska.
Nastawa ujęta dwiema parami pilastrów i jedną parą stojących przed nimi kolumn podtrzymujących przerwane nad polem środkowym belkowanie, gzyms i przerywany przyczółek; na belkowaniu para puttów i wazonów. W polu środkowym obraz z przedstawieniem stygmatyzacji św. Franciszka ujęty w profilowanej ramie. Zwieńczenie w formie aedikuli, ujętej spływami wolutowymi, zamkniętej profilowanym gzymsem w kształcie łuku odcinkowego nadwieszonego. Gzyms od dołu zdobiony kimationem. Na szczycie ustawiona promienista gloria z literami IHS z krzyżykiem pośrodku litery H, po bokach dwa wazoniki. W polu zwieńczenia, w owalnej ramie obraz z przedstawieniem św. Kazimierza. Pilastry zdobione kanelowaniem, kolumny o gładkich trzonach; kapitele podpór kompozytowe. Fryz zdobiony, nad zewnętrzną parą pilastrów sześciopłatkowymi kwiatami, a nad kolumnami niewielkimi główkami aniołków ze złożonymi skrzydłami, na obłoku. Nad polem środkowym feston utworzony z ciągu kampanul z siedmiopłatkowym kwiatkiem pośrodku. Putta ukazane frontalnie, w pozycji siedzącej. Aniołek po lewej stronie z rękoma uniesionymi do góry, aniołek po prawej z prawą ręką ułożoną wzdłuż ciała, z lewą skierowaną w lewo; w pasie przewiązane złoconą chustą. Struktura marmoryzowana w kolorze błękitnym, pokryta laserunkiem, ornamentyka i detale złocone i srebrzone.

Zarys problematyki artystycznej

Późnobarokowy ołtarz, dzieło nieokreślonego warsztatu małopolskiego.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Ołtarz drewniany, rzeźbiony, polichromowany, złocony, srebrzony, laserowany; architektoniczny, z wydzieloną częścią cokołową, jednoosiowy, jednokondygnacyjny, ze zwieńczeniem. Mensa drewniana z portatylem, tumbowa. Nastawa ujęta dwiema parami pilastrów i jedną parą stojących przed nimi kolumn podtrzymujących przerwane nad polem środkowym belkowanie, gzyms i przerywany przyczółek. W polu środkowym obraz z przedstawieniem stygmatyzacji św. Franciszka ujęty w profilowanej ramie. W zwieńczeniu w owalnej ramie obraz z przedstawieniem św. Kazimierza; po bokach w osiach kolumn para puttów i wazonów. Na szczycie umieszczona promienista gloria z literami IHS z krzyżykiem pośrodku litery H, po bokach dwa wazony. Dzieło warsztatu małopolskiego z przełomu XVIII i XIX wieku.

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Ołtarz boczny św. Franciszka z Asyżu", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-sw-franciszka-z-asyzu

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności