Ołtarz nie jest precyzyjnie datowany, nie są również znane żadne źródła archiwalne na jego temat. Na podstawie życiorysu artysty można stwierdzić, że powstał on po 1755 roku i być może jest związany z okresem pracy nad gzymsem, zwanym też gankiem, którego dotyczy umowa zawarta przez kościół św. Marka z artystą w 1766 roku.
Ołtarz architektoniczny, jednoosiowy, jednokondygnacyjny, ze zwieńczeniem. Ołtarz prostopadłościenny z drewnianą, współczesną mensą i współczesnym antependium z przedstawieniem świętej w otoczeniu wieńca z kwiatami. Nastawa ujęta ukośnie dostawionymi filarami kanelowanymi, ustawionymi na postumentach z konsolami o prostych kapitelach utworzonych z roccailli i konsol podtrzymujących przerwane belkowanie zwieńczone ćwierćkolistymi naczółkami. Zwieńczenie o wklęsłych bokach zakończone profilowanym gzymsem w kształcie łuku nadwieszonego półkolistego. Na tle filaru, na konsolach ustawione figury uskrzydlonych aniołów. W polu środkowym obraz w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem nadwieszonym półkolistym ozdobiony rocaillem. W ramie obraz z przedstawieniem św. Anny Samotrzeciej z Madonną z Dzieciątkiem. Nad ramą baldachim z lambrekinem. W zwieńczeniu serce Gorejące na tle glorii promienistej z chmurkami, zwieńczonej uskrzydloną główką anielską; nad gzymsem zwieńczenia grzebień utworzony z ażurowego rocaillu.
Antoni Gegenbaur, będący twórcą znacznej części elementów wystroju kościoła bernardynów, kościoła Bożego Ciała oraz kościoła św. Marka w Krakowie, uważany jest za najwybitniejszego krakowskiego rzeźbiarza drugiej połowy XVIII wieku. Ołtarz reprezentuje charakterystyczny typ jednoosiowego, trapezoidalnie zwieńczonego retabulum. Płaskie struktury uzupełnia typowa dla artysty bogata dekoracja rzeźbiarska, w której dominują płomieniste i ekspresyjne rocaille. Na podstawie analizy dzieł Gegenbauer zaliczany jest do przedstawicieli nurtu południowoniemieckiego w rzeźbiarstwie krakowskim.
Dobry
Ołtarz boczny św. Anny Samotrzeć w kościele świętego Marka w Krakowie pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku. Autorem dzieła jest snycerz i rzeźbiarz Antoni Gegenbaur działający na terenie Krakowa w latach 1755-1773.
Patrycja Mizera, "Ołtarz boczny św. Anny Samotrzeć", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-sw-anny-samotrzec-1