Ołtarz boczny prawy Matki Boskiej Różańcowej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
bocheński
Gmina
Łapanów
Miejscowość
Tarnawa
Tagi
Matka Boska Różańcowa ołtarz boczny sztuka XIX wieku
Miejsce przechowywania
nawa
Identyfikator
DZIELO/08777
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
początek XIX wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków
Wymiary podstawowe
szerokość – 2,6 m
wysokość – 6 m
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

W 1968 roku struktura została przemalowana, a w 1986 roku zdemontowana i złożona w stodole. Nie udało się określić, kiedy ołtarz został odnowiony i wstawiony ponownie do wnętrza kościoła.

Opis

Ołtarz przyścienny, architektoniczny, jednoosiowy, jednokondygnacyjny ze zwieńczeniem i uszakami. Mensa kamienna ustawiona na dwóch niskich kolumnach o impostowych kapitelach. Nastawa drewniana, ujęta korynckimi kolumnami ustawionymi ukośnie na wysokich postumentach. Dźwigają one pełne, wyłamane na ich osiach belkowanie. Fryz jest dekorowany akantem, jajownikiem oraz kostkowaniem; gzyms silnie wystający, profilowany. Na osi kolumn ustawione pełnoplastyczne figury klęczących aniołów w złoconych szatach. W kondygnacji obraz Matki Boskiej Różańcowej w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego półkoliście, otoczony wieńcami laurowymi z przetkniętymi liśćmi palmy oraz różami. Po bokach kolumn ustawione pełnoplastyczne, polichromowane i złocone figury św. Jacka (z lewej) trzymającego monstrancję i figurę Matki Boskiej tzw. Jackowej oraz św. Dominika (z prawej) trzymającego krucyfiks i księgę. Kondygnacja ujęta jest ażurowymi akantowymi uszami. W zwieńczeniu gloria promienista powyżej srebrzonych obłoków. Nad nią pełnoplastyczna figura anioła stojącego na chmurze i podtrzymującego różaniec. Struktura ołtarza w kolorze jasnozielonym, wypełnienia płycin, trzony kolumn oraz elementy gzymsu jasnoczerwone, marmoryzowane; ornamenty złocone.

Zarys problematyki artystycznej

Prawy ołtarz boczny z wizerunkiem Matki Boskiej Różańcowej został wykonany na początku XIX wieku, czyli około 100 lat później niż pozostałe dwa ołtarze boczne. Nawiązuje do nich strukturą, kładąc nacisk na rozbudowane i bardzo ozdobne belkowanie wieńczące kondygnację oraz kolorystyką – struktura jest malowana na jasnozielono, płyciny, trzony kolumn i profile są jasnoczerwone. Jednak zastosowana ornamentyka odróżnia go jednoznacznie od pozostałych retabulów. Warto zwrócić zwłaszcza uwagę na klasycystyczny motyw liści palmowych przechodzących przez wieńce laurowe, umieszczony po dwóch stronach ramy obrazu oraz interesującą formę zwieńczenia nawiązującą do nowożytnych wzorów.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Literatura

Katalog zabytków powiatu bocheńskiego, s. 21.

Streszczenie

Prawy ołtarz boczny z wizerunkiem Matki Boskiej Różańcowej został wykonany na początku XIX wieku. Strukturą i kolorystyką nawiązuje do pozostałych ołtarzy bocznych, jednak zastosowana ornamentyka jednoznacznie go odróżnia.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie, z. 2: Powiat bocheński", Warszawa 1951
Piątkowska Łucja, "Parafie Ziemi Bocheńskiej", Bochnia 2004

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Ołtarz boczny prawy Matki Boskiej Różańcowej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2021, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-prawy-matki-boskiej-rozancowej-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności