ołtarz boczny Pana Jezusa Cierpiącego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Wieprz
Miejscowość
Wieprz
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Bielsko-Żywiecka
Parafia
Wszystkich Świętych
Kościół
Wszystkich Świętych
Miejsce przechowywania
nawa boczna
Identyfikator
DZIELO/24728
Kategoria
ołtarz
Ilość
1
Czas powstania
początek XVIII wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska
Technika i materiał
drewno, techniki stolarskie i snycerskie, złocenie i polichromowanie
Autor noty katalogowej
ks. Szymon Tracz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Ołtarz po raz pierwszy był wzmiankowany w starym kościele w 1729 roku, a następnie w 1831 roku w inwentarzu księdza proboszcza Walentego Kucharskiego.

Opis

Przyścienny, jednoosiowy ołtarz uzyskał formę architektoniczną, jednokondygnacyjną. Stipes ołtarzowy otrzymał kształt sarkofagowy z wybrzuszoną dolną częścią. Retabulum ustawiono na podwójnym cokole, ujmując kondygnacje parą kolumn o stylizowanych kapitelach kompozytowych. Podpory dźwigają odcinki belkowania z trójkątnym przerwanym przyczółkiem. W części środkowej usytuowano prostokątną wnękę zamkniętą od góry trójbocznie, obramienioną profilowaną, złoconą ramą. We wnęce zamontowano obraz Pana Jezusa Cierpiącego w typie Ecce Homo. Poniżej w drugiej strefie cokołu znalazł się obraz w kształcie leżącego prostokąta ze ściętymi narożami, przedstawiający cud z osłem św. Antoniego z Padwy. W partii przerwanego przyczółka zawieszono obraz w profilowanej ramie o ściętych narożach z przedstawieniem św. Stanisława Kostki. Nastawę ujmują trójstrefowe, smukłe cokoły z figurami św. Franciszka z Asyżu po lewej i świętego Pawła Pustelnika po prawej. Na cokołach i ponad ramą środkowego obrazu widać motyw ornamentu akantowego.

Zarys problematyki artystycznej

Ołtarz z Panem Jezusem Cierpiącym w typie Ecce Homo stanowi popularny przykład architektonicznej nastawy z początku XVIII wieku, jakich wiele można spotkać w kościołach małopolskich. Zapewne pierwotnie w ołtarzu znajdował się obraz św. Antoniego z Padwy z początku XVIII wieku, obecnie zawieszony na jednym z filarów kościoła, za czym przemawia jego kształt i wymiary oraz znajdujący się w partii cokołowej ołtarza przedstawienie cudu św. Antoniego z osłem.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry. Ołtarz konserwowano w 1834 i 1964 roku. Ostatnią konserwację przeprowadzono w 2000 roku.

Literatura

S. Klajman, Pod opieką Wszystkich Świętych, Wieprz 2018, s. 166-169.

Streszczenie

Ołtarz po raz pierwszy był wzmiankowany w starym kościele w 1729 roku, a następnie w 1831 roku w inwentarzu księdza proboszcza Walentego Kucharskiego. Zapewne pierwotnie w ołtarzu znajdował się obraz św. Antoniego z Padwy z początku XVIII wieku, obecnie zawieszony na jednym z filarów kościoła, za czym przemawia jego kształt i wymiary oraz znajdujący się w partii cokołowej ołtarza przedstawienie cudu św. Antoniego z osłem.

Jak cytować?

ks. Szymon Tracz, "ołtarz boczny Pana Jezusa Cierpiącego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-pana-jezusa-cierpiacego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności