Ołtarz po raz pierwszy był wzmiankowany w starym kościele w 1729 roku, a następnie w 1831 roku w inwentarzu księdza proboszcza Walentego Kucharskiego.
Przyścienny, jednoosiowy ołtarz uzyskał formę architektoniczną, jednokondygnacyjną. Stipes ołtarzowy otrzymał kształt sarkofagowy z wybrzuszoną dolną częścią. Retabulum ustawiono na podwójnym cokole, ujmując kondygnacje parą kolumn o stylizowanych kapitelach kompozytowych. Podpory dźwigają odcinki belkowania z trójkątnym przerwanym przyczółkiem. W części środkowej usytuowano prostokątną wnękę zamkniętą od góry trójbocznie, obramienioną profilowaną, złoconą ramą. We wnęce zamontowano obraz Pana Jezusa Cierpiącego w typie Ecce Homo. Poniżej w drugiej strefie cokołu znalazł się obraz w kształcie leżącego prostokąta ze ściętymi narożami, przedstawiający cud z osłem św. Antoniego z Padwy. W partii przerwanego przyczółka zawieszono obraz w profilowanej ramie o ściętych narożach z przedstawieniem św. Stanisława Kostki. Nastawę ujmują trójstrefowe, smukłe cokoły z figurami św. Franciszka z Asyżu po lewej i świętego Pawła Pustelnika po prawej. Na cokołach i ponad ramą środkowego obrazu widać motyw ornamentu akantowego.
Ołtarz z Panem Jezusem Cierpiącym w typie Ecce Homo stanowi popularny przykład architektonicznej nastawy z początku XVIII wieku, jakich wiele można spotkać w kościołach małopolskich. Zapewne pierwotnie w ołtarzu znajdował się obraz św. Antoniego z Padwy z początku XVIII wieku, obecnie zawieszony na jednym z filarów kościoła, za czym przemawia jego kształt i wymiary oraz znajdujący się w partii cokołowej ołtarza przedstawienie cudu św. Antoniego z osłem.
Dobry. Ołtarz konserwowano w 1834 i 1964 roku. Ostatnią konserwację przeprowadzono w 2000 roku.
S. Klajman, Pod opieką Wszystkich Świętych, Wieprz 2018, s. 166-169.
Ołtarz po raz pierwszy był wzmiankowany w starym kościele w 1729 roku, a następnie w 1831 roku w inwentarzu księdza proboszcza Walentego Kucharskiego. Zapewne pierwotnie w ołtarzu znajdował się obraz św. Antoniego z Padwy z początku XVIII wieku, obecnie zawieszony na jednym z filarów kościoła, za czym przemawia jego kształt i wymiary oraz znajdujący się w partii cokołowej ołtarza przedstawienie cudu św. Antoniego z osłem.
ks. Szymon Tracz, "ołtarz boczny Pana Jezusa Cierpiącego", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/oltarz-boczny-pana-jezusa-cierpiacego