Obraz św. Piotr i św. Paweł

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków-Nowa Huta
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wawrzeńczyce
Parafia
Św. Grzegorza Wielkiego
Tagi
ikonografia świętych malarstwo XIX wieku sztuka XIX wieku
Miejsce przechowywania
Kościół, zwieńczenie ołtarza bocznego św. Józefa
Identyfikator
DZIELO/06287
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XIX wiek
Technika i materiał
Technika olejna, płótno
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Opis

Obraz w kształcie ośmioboku z przedstawieniem św. Pawła (po lewej heraldycznej) i św. Piotra (po prawej). Apostołowie ukazani en pied, frontalnie, z głowami zwróconymi en trois quarts ku środkowi kompozycji. Obaj przedstawieni jako dojrzali mężczyźni. Twarz Pawła owalna, o szarobeżowej karnacji, okolona siwymi włosami oraz długą brodą z wąsami. Twarz Piotra pociągła, z wysokim czołem, okolona krótkimi włosami, z wydatną łysiną pośrodku głowy oraz wąsami i brodą. Obaj święci ubrani w długie tuniki przewiązane w pasie sznurem (Paweł - zielona, Piotr - niebieska) i białe krótkie płaszcze, zarzucone na ramiona i plecy. W rękach trzymają atrybuty: Paweł -miecz i księgę, Piotr - księgę i klucze. W tle schematycznie zaznaczony pejzaż i rozświetlone poświatą niebo; u dołu, pośrodku budowla centralna, zapewne bazylika św. Piotra w Rzymie.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz nieokreślonego malarza małopolskiego, namalowany zapewne według wzoru graficznego, sprawiony do nastawy ołtarza zapewne w XIX w.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry. Odnawiany i konserwowany wraz z nastawą ołtarza.

Streszczenie

Obraz nieznanego malarza małopolskiego z typowym reprezentacyjnym przedstawieniem świętych apostołów Piotra i Pawła, w całopostaciowym ujęciu i atrybutami w dłoniach.

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Obraz św. Piotr i św. Paweł", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2021, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/obraz-sw-piotr-i-sw-pawel

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności